szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Újra és újra visszatért a Clostridioides difficile-fertőzése egy 31 éves nőnek, súlyos hasmenést okozva neki. Mint kiderült, a macskája is fertőzött volt, és jó eséllyel tőle kapta el a fertőzést.

A szakemberek egy új, az American Journal of Case Reports folyóiratban publikált tanulmányukban írják le az esetet, melynek hátterében a Clostridioides difficile nevű baktérium állt – ezt pedig példátlan módon a macskájától kaphatta el. Az állat ugyanis szintén pozitív tesztet mutatott a baktériumra.

A C. diff-fertőzés hasmenést és vastagbélgyulladást okozhat – az viszont még veszélyesebbé teszi, hogy gyakran újból felbukkan, miután a kezdeti megbetegedés elmúlt. Mint a Gizmodo kifejti, minden hatodik páciens újra megbetegszik 2–8 héten belül, akár az eredeti, akár egy újonnan elkapott fertőzés által.

A kutya- vagy macskatulajdonosok törődnek jobban a házi kedvenceikkel? Úgy tűnik, megvan a válasz

Kik törődnek jobban a kedvenceikkel? A kutya- vagy macskatulajdonosok? Erre kereste a választ egy új, három európai országban végzett felmérés, és úgy tűnik, előbbi csoport győzedelmeskedett - de azért nem ilyen egyszerű a képlet.

A tanulmány középpontjában álló, korábban egészséges 31 éves nő hasmenéses megpróbáltatásai nem sokkal azt követően kezdődtek, hogy befejezett egy egyhetes antibiotikum-kúrát, mely egy húgyúti fertőzést hivatott kezelni. Egy rövid kórházi megfigyelés után diagnosztizálták nála a probléma hátterét, a C. diff-et, melyre egy újabb, ezúttal kéthetes antibiotikum-kúra volt a kezelési mód.

Noha úgy tűnt, ez bevált, két hónap múltán a tünetei visszatértek, és egy klinikán ismételten pozitív tesztet mutatott a C. diff-re. Az antibiotikum-terápia ezúttal már annyira sem használt, mint korábban: egy hónap után ismét súlyos hasmenéssel jelent meg a klinikán.

Ekkor már felvetette az orvosoknak, hogy az új macskájának lehet-e köze a dologhoz, az állatot ugyanis egy hónappal a betegsége megjelenése előtt fogadták be.

A macska esetében egy állatorvos szintén megállapította a fertőzést, noha az állat nem mutatott tüneteket. Bár a nő még többféle kezelésben is részesült, csak azután javult az állapota, hogy a házikedvence kezelése is megkezdődött – két hónap után pedig a nő már tünetmentes volt.

Több mint száz cicás videót néztek meg szlovák kutatók, hogy jobban megértsék a macskák viselkedését

Érdekes megállapításokat tettek a szlovák Kassai Állatorvostudományi és Gyógyszerészeti Egyetem munkatársai és brit szakemberek rengeteg macskás videó megtekintésével. Kiderült, ha kölcsönös a viselkedése két macskának, akkor csak játszanak egymással, még ha úgy tűnik is, hogy verekednek.

A tanulmány szerzői a tünetek megjelenése, valamint a macska örökbefogadásának ideje alapján arra a megállapításra jutottak, lehetséges, hogy a beteg valóban a macskáról szerezte a betegséget.

Azt ugyanakkor fontos megjegyezni, hogy a megállapítások közvetett bizonyítékokon alapulnak. Vannak olyan kutatások, melyek szerint az ember átadhatja a fertőzést egy állatnak, de fordítva erre még nem volt példa – de nincs kizárva, hogy a képlet ennél is bonyolultabb.

Arra is van esély ugyanis, hogy a Clostridioides difficile-t a nő kapta el előbb, és adta át a macskájának, majd az antibiotikumos kezelést követően a macska adta át neki újra.

Bizarr, ámbár hasznos új gyógyszer kapott engedélyt: emberi ürülékből származó baktériumokkal kezeli a fertőzést

A visszatérő Clostridioides difficile-fertőzéseket kezelheti egy új gyógyszer, ami most kapott zöld lámpát az amerikai gyógyszerfelügyelettől.

A kutatók szerint érdemes további vizsgálatokat végezni a területen, hogy valóban előfordulhat-e ilyesmi.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!