szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Peking és Kanton között épült ki egy új gerincvezeték, amely az otthoni internethasználattól nézve elképzelhetetlenül gyors adatátviteli sebességet kínál. A szolgáltatás az oktatást és a kutatást segítheti.

A héten bekapcsolták Kínában a világ első új generációs internetszolgáltatását, amely már 1,2 Tbps adatátviteli sebességre képes – számolt be róla a South China Morning Post. A gerincvezeték 3000 km-en át húzódik, és Pekinget köti össze a délen fekvő Kanton városával.

A vezetékes sikert azután jelentette be Kína, hogy nemrég közölte: 3,19 millió bázisállomást létesítettek az országban, így a világon a legjobb 5G-s lefedettséggel büszkélkedő országa lett a távol-keleti állam. Az Interesting Engineering szerint ez nem egyszerűen mennyiségi többség az amerikai és európai adatokhoz képest, hanem léptékváltást jelent. És érdemben befolyásolhatja például az ipar digitalizálásának sebességét.

Az USA nemrég fejezte be az ötödik generációs internetre való átállást, így 400 Gbps adatátviteli sebességet biztosít. A szakértők szerint az 1 Tbps sebességű kapcsolatok csak 2025-re érkezhetnek meg.

Újfajta internetkábelt fejlesztettek, 1,7 milliárd Mbitet továbbít másodpercenként

Egy nemzetközi kutatócsoport munkájának hála várhatóan még ebben az évtizedben használatba vehetjük az újfajta internetkábelt, amely másodpercenként 1,7 petabit adatot képes továbbítani.

A kínai Future Internet Technology Infrastructure (FITI) projektet még 2013-ban indították útnak, és olyan szervezetek dolgoznak rajta, mint a Csinghua Egyetem, a China Mobile és a Huawei.

Az új hálózat 150 HD minőségű film átvitelére képes egyetlen másodperc alatt. Igaz, nem arra akarják használni, hanem az oktatás és a kutatás segítésére. Hszü Mingvej, a Csinghua Egyetem tudósa szerint

az új internet olyan a korábbihoz képest, mintha egyszerre 10 áruszállító vasúti szerelvényt lehetne eggyel kiváltani.

A kábelfektetést már a nyáron befejezték, a hálózat indításra azonban mostanáig kellett várni a tesztek elvégzése miatt.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!