szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Sokan szenvednek manapság attól, hogy problémáik vannak az alvással, és ez sajnos a kialvatlanságon túl különféle egészségügyi problémákhoz is vezethet. Általános megoldás sajnos nincsen, azonban érdemes megfogadniuk a rosszul alvóknak amerikai pszichológusok tanácsát, hogy mi az, amit mindenképpen kerüljenek el ilyen esetben.

Az Indianai Egyetem szakemberei az altatók gyakori használatát vizsgálták. Eközben külön foglalkoztak egy érdekes jelenséggel, azzal, hogy az álmatlanságban szenvedők hogyan tehetik még kilátástalanabbá az állapotukat.

Az órafigyelésről vagy időfigyelő viselkedésről (TMB) van szó, amelyet valószínűleg sokan ismerünk. Nem tudunk aludni, és ekkor megnézzük, hogy hány óra van, és máris elkezdjük számolni, hogy mennyit nem aludtunk eddig, és vajon mikor tudunk majd elaludni. A kutatók szerint ez a fajta viselkedés egyfajta ördögi körként fokozhatja az álmatlanság miatt érzett frusztrációt, és az altatók fokozottabb használatához vezet.

Psychiatrist folyóiratban megjelent tanulmányuk elkészítéséhez a szakemberek 4886 beteg alvásspecifikus adatait vizsgálták meg. A páciensek egy arizonai alvásközpontban töltöttek ki egy kérdőívet álmatlanságuk súlyosságról, az alvás közbeni viselkedésük megfigyelésével töltött időről és altatóhasználatukról. A kutatók ezután statisztikai módszerrel hasonlították össze a változókat, hogy megtalálják a közöttük lévő kapcsolatot. Az álmatlanság volt az ok, az altatóhasználat az eredmény, az órafigyelés pedig a feltételezett közvetítő a változók között. Végül mindhárom tényező között szoros összefüggést találtak, illetve bizonyítottnak látták azt a feltételezésüket, hogy az óranézés ösztönzi az alvást segítő eszközök (altatók) használatát, elsősorban azért, mert az ebből eredő frusztráció súlyosbítja az álmatlanságot.

Most akkor jól alszunk vagy nem? 716 millió éjszaka adatait nézték át, íme az eredmény

Egyre többen tudnak róla: kiegyensúlyozott alvás nélkül nincs egészséges élet. Az alvás iránti növekvő érdeklődés kirajzolódik a Samsung Health egészségügyi alkalmazásban megfigyelt legújabb trendekből is: az elmúlt két évben 182 százalékkal nőtt azon felhasználók száma, akik egy éven keresztül legalább heti egyszeri rendszerességgel aktívan nyomon követték alvásukat.

A kutatók további kísérletek végrehajtását javasolják a témában, nagyobb számú résztvevővel. Emellett úgy vélik, hogy hasznos lehet olyan intézkedések megtétele, amelyek megszüntetik az idő figyelésének kísértését. „Az egyik dolog, amit az emberek tehetnének, hogy eltakarják az órájukat, leveszik az okosórájukat, máshol tartják a telefonjukat, és egyszerűen nem nézik meg az időt” – tanácsolják a tanulmány szerzői.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!