szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Mintha csak valami modern köntösbe öltöztetett Sim City lenne, de ezúttal igazi robotokkal: egyetemi kutatók MI-szüleményekkel népesítettek be egy képzeletbeli falut, hogy lássák, mi történik ilyenkor.

Különös kísérletbe fogtak idén a Stanford Egyetem és a Google kutatói. Céljuk az volt, hogy létrehozzanak egy interaktív mesterséges társadalmat, amely tükrözi a valós emberi viselkedést. E cél érdekében egy olyan közösséget „teremtettek”, amelyben 25 MI-bot él, méghozzá olyan formában, ami kísértetiesen emlékeztet az emberek mindennapi életére.

A kutatók részletesen beszámoltak a kísérletről, amelyben a botok önállóan tervezték meg mindennapjaikat (reggeli rutinjuk során például fogat is mostak), bulikat szerveztek, pletykáltak egymásról, új ismeretségeket kötöttek és véleményt alkottak egymásról a közelgő választások, illetve a jelöltek képességeinek megvitatása kapcsán.

Stanford Egyetem

Ezeket az interakciókat a generatív mesterséges intelligencia és a természetes nyelvi feldolgozás (NLP) segíti elő. Ez ugyanaz a technológia, amelyet a jól ismert ChatGPT is használ. Ezek az eszközök segítenek egyébként az MI-botoknak emberi interakciókat tükröző beszélgetések létrehozásában.

A tanulmány szerzői szerint botjaik esetében kulcsfontosságú az emlékek tárolásának és az azokra való reflektálásnak a képessége a hihető, emberszerű viselkedés eléréséhez. Ez a képesség lehetővé teszi a robotok számára, hogy a múltbeli tapasztalatokat felhasználva végezzék el a jövőbeli cselekvéseket, például felidézzék egy másik mesterséges intelligencia valamilyen fontos jellemzőjét a megfelelő születésnapi ajándék kiválasztása során.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!