szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Azt állítja a The New York Times, hogy az OpenAI, valamint a vele szoros partnerségben lévő Microsoft ellopta a cikkeiket a nyelvi modelljei betanításához – ez pedig nekik komoly károkat okozott, ezért perelnek.

Egy chatbot – így például a ChatGPT – mögött álló nyelvi modell betanításához rendkívül sok adatra, információra van szükség. Hogy ezeket a fejlesztők mégis milyen forrásból, adatbázisból szerzik be, időnként jogilag ingoványos, és most a The New York Times állítja: a ChatGPT mögött is álló OpenAI a cikkeik millióit másolta le a nyelvi modelljei betanításához.

Ebből fakadóan, a szerzői jogok megsértése miatt a Times pert indít az OpenAI, valamint az azzal szoros kapcsolatban álló Microsoft ellen – utóbbi ugyanis befektetett az OpenAI-ba, és maga is létrehozott egy chatbotot a ChatGPT-vel gyakorlatilag azonos technológiai alapokon. Ez a Copilot, korábbi nevén Bing chatbot.

A lap úgy fogalmaz, abból fakadóan, hogy az ő cikkeikből tanították be a nyelvi modelleket, a chatbotok már „közvetlenül versengenek” az ő tartalmaikkal. Szerintük ugyanis a ChatGPT és a Copilot is tud olyan kimeneteket (válaszokat) produkálni, melyek Times-cikkeket mondanak el, foglalnak össze, esetenként szó szerint, és a lap stílusjegyeit is utánozva.

Ez – részletezi a cikk – befolyásolja az olvasókhoz fűződő kapcsolatukat, és elveszi a kiadótól az előfizetésből, licencelésből, hirdetésből eredő bevételeket.

2024-ben eldőlhet, van-e még értelme az okostelefonnak - és van-e már értelme mesterséges intelligenciának

Mennyiségi mellett minőségi változásokat is hozhat a hétköznapokban használt technológiák terén a következő év. Két olyan dologgal jövünk, amelyek az előttünk álló évben várhatóan mindannyiunk életében kisebb-nagyobb változásokat hozhatnak. Fókuszban az okostelefonokat talán leváltó készülékek és a mesterséges intelligencia, a minden korábbinál aprócskább összetevőkből álló chipek, valamint az eddiginél gyorsabb mobil- és wifi-hálózatok.

Sőt, még arra is kitérnek, hogy az MI-modellek meglátásuk szerint veszélyeztetik a magas minőségű újságírást, mivel rontják a kiadók azon képességét, hogy védjék és pénzzé tegyék a tartalmaikat – miközben az OpenAI-nak és a Microsoftnak az ily módon képzett nyelvi modellek „rendkívül jövedelmezőnek” bizonyultak.

A The Verge érdeklődésére Lindsey Held, az OpenAI szóvivője elmondta: tiszteletben tartják a tartalomgyártók- és tulajdonosok jogait, és elkötelezettek, hogy együttműködjenek annak érdekében, hogy ők is hasznot húzzanak az MI-technológiákból.

Held a Timesszal folytatott korábbi megbeszéléseket eredményesnek nevezte, és ezek fényében meglepettségének adott hangot a perrel kapcsolatban.

Szakértő: inkább ne áruljuk el a titkainkat a mesterséges intelligenciának

A rendszer ugyanis pontosan ezekből tanul, így titkaink is belekerülhetnek a legújabb verziókba.

A Times azt kéri, vonják felelősségre a két céget az okozott károkért, és akadályozzák meg a Microsoftot és az OpenAI-t abban, hogy az ő tartalmaikkal képezzék a modelljeiket – végül pedig, távolítsák el a Times-cikkeket a nyelvi modellek adatkészletéből.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!