szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Subsea Collector nevű szerkezet másként gyűjti be az elektromos áramot, mint az eddig használt rendszerek, így akár a költségek 10 százaléka is megspórolható.

A megújuló energia kapcsán az elmúlt években egyre inkább előtérbe kerültek a tengeri szélerőművek. A megfelelő helyre telepített turbinák jelentős mennyiségű elektromos áramot tudnak előállítani a tengerek felett fújó szélnek köszönhetően.

Persze vannak kihívások is. Például nem lehet mindenhova a hagyományos módon turbinát telepíteni, hiába jó ugyanis a széljárás, ha a tengerfenék túl mélyen van ahhoz, hogy megépítsék a konstrukciót. Ilyenkor jöhetnek szóba a lebegő szélerőművek, amelyek a víz felszínén úszva termelik meg az elektromos áramot. Ezen a vonalon kísérletezik a norvég Aker Solutions is – írja az Interesting Engineering.

A cég az állami METCentre-rel kötött szerződést, hogy létrehozza a világ első, tenger alatti energiaelosztó rendszerét. A Subsea Collector nevű fejlesztés célja, hogy az eddiginél hatékonyabban gyűjtse be és továbbítsa a tengeri szélerőművek által megtermelt elektromos áramot.

Gazelle Wind Power

Az eddigi elrendezéstől eltérően a Subsea Collector csillag alakzatban köti össze a turbinákat. A kialakításnak köszönhetően olcsóbbá és egyszerűbbé válhat a szélerőművek telepítése. Jo Kjetil Krabbe, a cég egyik alelnöke szerint egy 1 GW-os úszó szélerőmű esetében akár a költségek 10 százaléka is megspórolható.

Az elrendezésnek köszönhetően kevesebb kábelre lesz szükség, a hajóknak kevesebb ideig kell kint lenniük a tengeren, a telepítés pedig sokkal gyorsabbá válik.

Egybeépítik a hasznosat a még hasznosabbal: az 500 MW-os szélturbina talapzatában 150 000 halat is nevelhetnek

Egy kínai cég szélerőműve, a Mingyang Qingzhou (Csingcsou) 4 olyan okos funkciókkal is rendelkezik majd, mint a halak automatikus etetése és megfigyelése, és várhatóan még az idei évben elkészül.

Jelenleg két úszó szélerőművel tesztelik a rendszert, de ez 2026-ra már hétre fog növekedni. Ha beválik, az forradalmasíthatja a tengeri szélerőművek alkalmazását.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!