szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Bármi is legyen a Caldwell 73 gömbhalmazban talált furcsa égitest, a kutatók szerint szinte biztos, hogy segíthet megválaszolni az univerzummal kapcsolatos legalapvetőbb kérdéseket.

Különös objektumra bukkantak a tudósok a Földtől mintegy 40 000 fényévnyire: egy olyan égitestre, ami lehet neutroncsillag, de akár egy fekete lyuk is. Egyelőre nem tudják megállapítani, pontosan melyik.

A Science folyóiratban megjelent publikáció szerint az objektum tömege a becslések szerint 2,09–2,71-szerese ami Napnál. Egy neutroncsillag számára – ami egy összeomlott csillag szupersűrű magja – ez hatalmas tömeg, talán a legnagyobb, amit eddig sikerült felfedezni. Ha viszont egy fekete lyukról van szó – ami annyira sűrű, hogy olyan erős gravitációja van, hogy még a fény sem tud kiszabadulni belőle – akkor igazán parányi. Egy fekete lyuk több milliószor, ha nem több milliárdszor nehezebb a Napnál.

Maya Fishback, az egyetem asztrofizikusa szerint ha fekete lyukról van szó, ez lehet a legkönnyebb, amit eddig talált az emberiség. Az objektum segítheti a szupernóva-robbanások vagy a dinamikus kölcsönhatások, például a neutroncsillagok gömbhalmazokon belüli egyesülésének megértését.

International Centre for Radio Astronomy Research

A neutroncsillag és a fekete lyuk is az univerzum legszélsőségesebb objektumai közé tartoznak. A keletkezésük pontosabb megértése a galaxisok evolúciójától kezdve egészen a kvantummechanikáig segíthet pontosabban megérteni a világegyetem működését. Természetük valószínűleg választ tud adni az univerzummal kapcsolatos legalapvetőbb kérdésekre.

A szóban forgó objektum a Caldwell 73-ban (NGC 1851) nevű gömbhalmazban található. Ez egy olyan gömbhalmaz, ami kettő egyesüléséből alakulhatott ki egy törpegalaxisban. Az egyik fele kettős rendszerekből áll, a másik pedig egy neutroncsillagból, amelynek felvillanásait az asztrofizikusok olyan dolgok mérésére használják, mint a például a téridő hullámzása. A két objektum 8 millió kilométerre van egymástól.

A világon most először végre sikerült megfigyelni, ahogy egy szupernóva valami mássá alakul át

Eddig nem volt közvetlen bizonyíték, hogy egy szupernóvává váló csillagból valóban neutroncsillag vagy fekete lyuk lesz, egy amatőr csillagásznak köszönhetően azonban most már van.

A bináris rendszer tömege 3,887 naptömeg, míg a neutroncsillagé 2,71. A kutatócsoport úgy véli, hogy az egyedülálló objektum vagy az egyik legnehezebb neutroncsillag, vagy talán a legkönnyebb ismert fekete lyuk. Bármelyik is lehet, az szinte biztosnak tűnik, hogy két neutroncsillag egyesülésében jött létre.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!