szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy makákótól származó karmolás is elég a fertőzéshez, egy 37 éves férfi most emiatt van intenzív osztályon Hongkongban.

Ritka esetről közöltek részleteket a hongkongi egészségügyi szakemberek: egy 37 éves férfinél B-vírus-fertőzést állapítottak meg, miután majmok támadták meg – írja a Gizmodo.

A B-vírus kapcsolatban áll az emberi, száji és nemi herpeszeket okozó két vírussal, ám ez ritka, hogy embert fertőz – ha mégis, az azonnali kezelés elengedhetetlen, mert életveszélyes állapotot okozhat. A 37 éves férfi is intenzív osztályon fekszik, kritikus állapotban.

A Gizmodo megjegyzi: a B-vírus abban is hasonlít az emberi herpeszekhez, hogy rendkívül gyakran megtalálható a szabadban élő állatokban, főleg majmokban. A makákók esetében a fertőzés hasonlít a szájherpeszhez: vagy herpesz jelenik meg a száj körül, vagy tünetmentes.

Hónapok óta fájt egy floridai férfi feje. Ami ezután kiderült, az mindenki legrosszabb rémálma

Férgeket találtak az orvosok annak az amerikai férfinak az agyában, akit hosszú ideje gyötört komoly fejfájás. Az igazán meglepő az, hogy miként juthatott a féreg a férfi szervezetébe.

Azonban, amikor embert fertőz, komoly idegrendszeri károsodást, például agyvelőgyulladást is okozhat – kezelés hiányában körülbelül 80 százalékos a halálozási aránya.

A vírus a fertőzött makákók nyálában, vizeletében vagy ürülésében található meg; az embereket harapások vagy karmolások útján szokták megfertőzni.

A nevezett esetet néhány napja jelentette a hongkongi egészségvédelmi központ, és egy gerincfolyadék-vizsgálat mutatta ki a B-vírus jelenlétét. Egy vizsgálat alapján február végén majmok támadták meg, és egy hónappal később került sürgősségi osztályra lázzal, valamint a tudatállapotát érintő problémákkal.

Tehéntől kapta el a madárinfluenzát egy ember Texasban

Az érintett egyetlen tünete a szemgyulladás.

A helyi hatóságok közlése szerint náluk ez az első diagnosztizált eset, így valóban rendkívül ritkának mondható a fertőzés. A Gizmodo szerint az 1932-es felfedezése óta csak nagyjából 50 esetet dokumentáltak a világban, és 21-en haltak bele.

Ugyan egyes tanulmányok szerint a makákók 70-80 százaléka is hordozhatja a vírust, a jelek szerint a fertőzés nem terjed egykönnyen: még a majomtámadások áldozatai körében is ritka, hogy elkapnák a vírust. Emberről emberre egy esetben ugrott át eddig.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!