szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Rengeteget számít, mennyire vannak sűrűn az 5G-s adótornyok – még környezetvédelmi szempontból is.

Egészen meglepő megállapításra jutottak a San Diego-i Kaliforniai Egyetem kutatói: akár 50 százalékkal is javulhatna az okostelefonok üzemideje, ha kevés nagyobb 5G-s adótorony helyett sok kicsi lenne városi környezetben.

A kapcsolódó tanulmány az arXiv folyóiratban jelent meg, és a New Scientist számolt be róla elsőként.

A kutatók szerint az adótornyok elosztásának újragondolása révén a városi területek karbonlábnyoma, valamint az általános mobillefedettség is javulna.

Ennek hátterében az áll, hogy a nagy távolságok jelentős jelveszteséget eredményeznek, ezt – több adótoronnyal – elkerülve nőhet a készülékek üzemideje akár 50 százalékkal is. Az adóberendezések sűrűbb és alacsonyabb elhelyezése tehát látványos eredményekkel járna.

Ezen a pontos azonban felmerülhet a kérdés, hogy a több adótorony nem jár-e nagyobb energiafogyasztással – és meglepő, de nem. A kutatók szerint ugyanis még a sok kis bázisállomás is kevesebbet fogyaszt, mint egy nagy.

Most van vége az 5G-nek, jövőre már más lesz helyette – és ezt meg fogja érezni

Az 5G megérett a továbblépésre. Az 5G még túl fiatal. Az emberek többet fizetnek érte. Az emberek többet spórolhatnak vele. Ezek a mondatok mind a Huawei Dubajban megtartott MBBF 2023 technológiai konferenciáján hangzottak el. És mindjárt megérti, hogy bár ellentmondásoknak tűnnek, hogyan lehetnek egyszerre igazak.

Az okostelefonok gyengébb jel esetén nagyobb adatcsomagot kell küldjenek a távoli adótoronynak, hogy sikerrel elérjék őket – ez pedig számottevően több energiát is igényel, így gyorsabban merül az akkumulátor. Ha ezt sikerülne megoldani (a több bázisállomással), a készülékek sokkal tovább bírnák egy töltéssel, így az adott környék karbonlábnyoma is csökkenne.

A szakemberek szerint ezt a 4G-s hálózatokkal nem lenne megoldani. Az 5G-s technológiával már sokkal zökkenőmentesebben lehet toronyról toronyra váltani, így a nagyvárosokban a jövőben akár ezt is figyelembe vehetik majd a mobilszolgáltatók, amikor a bázisállomások elhelyezéséről döntenek.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!