szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Spirit nevű robotkutyának azt akarják megtanítani a mérnökök, hogy az egyenetlen, változatos talajon is képes legyen megfelelő döntést hozni a mozgásáról.

Robotkutya is segítheti az űrhajósok küldetését a Holdon. Több egyetemmel közösen a NASA az amerikai Oregon államban található Palmer-gleccsernél tesztelte a Spirit nevű négylábút még 2023 nyarán, aminek különböző terepeken kellett elnavigálnia magát. Feifei Qian, az amerikai USC Viterbi School of Engineering tudósa szerint a robotnak képesnek kell lennie arra, hogy érzékelje, mi történik, ha a lába talajt ér, és ehhez meg tudj választani a megfelelő mozgási stratégiát.

Az Interesting Engineering azt írja, a csapat arra használta fel a tesztet, hogy felmérje, hogyan lehet ügyesebben mozogni az idegen égitestek, vagy akár a Naprendszeren túli égitestek felszínén. Qian szerint amikor a robot lába hóba lép és megcsúszik, az a csapat számára lehetőség, hogy újfajta stratégiákat dolgozzanak ki a mozgása.

LASSIE Project

USC, UPenn, Texas A&M, Oregon State, Georgia Tech, Temple University, and NASA Johnson Space Center are teaching dog-like robots to navigate craters of the moon and other challenging planetary surfaces in research funded by NASA.

A csapat szerint a robot ugyanúgy érez, akár csak az ember: ha egyenetlen felületre lép valaki, akkor érzi, hogy a talaj nem stabil alatta, vagyis olyan, mintha mozogna. A robot pontosan ezek információk miatt dolgozik rajta.

A szakemberek tesztelték a különböző homokos talajokon, majd elvitték a gleccserhez is a gépet. Szerintük ugyanis a Mount Hood pontosan olyan környezetet jelent a robot számára, mint amilyen más bolygókon várná az eszközt. Mindez lehetőséget kínál számára a tanulásra és az alkalmazkodásra.

Megkapta a parancsot a NASA: saját időzóna kell a Holdnak

A Holdon lévő űrhajósok nem használhatják a hagyományos földi időmérést, mert gyorsan aszinkronba kerülnének a bolygónkkal. Két éven belül meg kell oldani a problémát.

Qian és csapata további négylábú robotokat készít a jövőben, a NASA pedig mintegy 2 millió dollárral támogatta a projektet – ez átszámítva 715,6 millió forintot jelent.

A végső cél, hogy egy egész robotcsapat jusson el a Holdra. Az eszközök egymással kommunikálva cserélnének információt arról, hogy éppen milyen a terep ott, ahol dolgoznak. A fejlesztők egy kerekeken guruló roverrel szállítanák a Holdon a nagyobb terheket, egy hatlábúval a közepes nehézségűeket, míg a rövidtávú közlekedéshez a robotkutyát használnák.

Eközben már javában készülnek azok a terepjárók, amelyek szintén a Holdon közlekednek majd, és segítik az űrhajósok mozgását.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!