szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Az új-zélandi Otago Egyetem kutatói arra keresték a választ, milyen apró életmódbeli változtatás segíthetne abban, hogy az ember kipihentebben ébredjen.

A kutatók régóta hangsúlyozzák, hogy aki szeretne jól aludni, az este már ne nyomkodja a telefonját és ne nézzen tévét, mert a kijelzők által sugárzott kék fény belenyúl a cirkadián ritmusba: megzavarja az alváshoz szükséges hormon, a melatonin termelődését. Az azonban igen változó, hogy ki mitől érzi jónak az alvását.

Van, aki nyugtató zenét hallgat lefekvéskor, más csak a teljes csöndet preferálja, megint mások számára az esti olvasás jelenti a nyugodt alvás titkát. Az új-zélandi Otago Egyetem kutatói szerint azonban van egy dolog, ami mindenkinél közös, és amit mindenkinek be kell tartania, aki szeretne egy jót aludni.

A kutatók a vizsgálatuk során arra jutottak, hogy akár már a heti néhányszori rövid edzés is segíthet javítani az alvás minőségét. Nem mindegy azonban, hogy erre mikor kerül sor: ha túl közel az alváshoz végez valaki intenzív edzést, akkor az felpörgeti a szervezetét, ami miatt nehezebben tud elaludni. Ráadásul az alvás minősége is jelentősen romlik – foglalja össze a lényeget a Science Alert.

Mindez nem azt jelenti, hogy esténként inkább a kanapén kell ücsörögni, csupán érdemes megtalálni a megfelelő egyensúlyt. A BMJ Open Sport & Exercise Medicine című tudományos lapban megjelent publikáció szerint akár már néhány perc mozgás is elegendő lehet a jó alváshoz.

Kiderült valami az éjszakai mesterséges fényről: jobban teszi, ha inkább elkerüli

Ausztrál kutatók szerint megnő a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázata azoknál, akiknek éjfél után még mesterséges fény terheli a szervezetét.

A szakemberek 28 embert vontak be a vizsgálatba. Az önkéntesek fele esténként 4 órát ült a kanapén – megszakítás nélkül –, egy héttel később pedig félóránként 3 perces testsúlyos gyakorlatokat végeztek a lefekvés előtti 4 órában. A csoport másik fele megfordította a sorrendet.

A résztvevők egy viselhető eszközön keresztül monitorozták a mozgásukat, a gyakorlatok pedig többek között guggolásból, vádliemelésből és térdemelésből álltak. A szakemberek szándékosan válsztottak olyan feladatokat, amiket odahaza is bárki egyszerűen el tud végezni. Minden gyakorlatot háromszor 20 másodperces etapban végeztek el.

A résztvevők emellett minden este ugyanazt ették, és még a mosdószünetet is ugyanakkor tartották. A kutatás azt mutatta, hogy a résztvevők átlagosan 30 perccel többet aludtak azután, hogy beiktatták a testmozgást ahhoz képest, amikor csak üldögéltek a kanapén. Jennifer Gale, a tanulmány vezető szerzője szerint a vizsgálat egyértelműen mutatja, hogy a könnyű esti edzés nem nehezíti meg az elalvást.

A kutatók megjegyezték ugyanakkor, hogy a tanulmány kevés ember bevonásával történt, akik többnyire 25 év körüli nők voltak, így mindenképpen érdemes lenne egy kicsit tágítani ezen.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!