szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A Chicagói Egyetem kutatói szerint mielőbb lépni kellene a gleccserek védelme érdekében, különben a sarki jégtakarók összeomlása azelőtt következik be, hogy sikerülne megállítani a globális felmelegedés folyamatát.

A globális felmelegedés miatt az Antarktisz és Grönland jégtakarói nagyon gyorsan olvadnak, ami jelentős mértékben megemelheti a tengerek szintjét – arról nem is beszélve, hogy a folyamat tovább katalizálja a bolygó melegedését. Éppen ezért kritikus fontosságú, hogy megállítsák a kutatók ezt a folyamatot. Ám még ha sikerül is csökkenteni a szén-dioxid-kibocsátást, és 2 Celsius-fokra korlátozni a globális felmelegedést, akkor sem biztos, hogy elkerülhető a jégtakaró összeomlása – írja a The Guardian.

Volna azonban egy módja annak, hogy legalább időt nyerjen magának az emberiség: ha hozzányúlnak a tudósok a gleccserekhez. Egész pontosan úgy nyúlnak hozzá, hogy az lassítja az összeomlásukat. Az Európai Földtudományi Unió áprilisi konferenciáján a Chicagói Egyetem kutatói arra jutottak, hogy meg kellene próbálni valamilyen módon, geomérnöki módszerekkel beavatkozni a sarki jégolvadásba.

Nemcsak a jég olvad a sarkvidékeken, valami rosszabb is történik ott a globális felmelegedés miatt

Amerikai kutatók szerint a jégolvadás mértéke sem olyan gyors, mint a jégtakaró globális hűtőhatásának csökkenése.

A szakemberek alapvetően két megoldást javasolnak: vagy egy „függönyt” kellene húzni a gleccserek tövéhez, hogy ne érintkezhessenek a melegebb vízzel, vagy meg kellene fúrni őket, hogy elvezessék az olvadásból keletkező patakok vizét. Bármelyikre is esne a választás, a szakemberek úgy vélik, az késleltetné a jégtakaró összeomlását. Azt viszont hangsúlyozták a jelentésben, hogy a szén-dioxid-kibocsátás csökkentése nélkül nem lehet esély elkerülni a globális katasztrófát.

A számítások szerint 2100-ra a tengerek szintje 1 méterrel emelkedhet meg, ami miatt rengeteg part menti település kerülhet víz alá. A kutatók úgy vélik, az emelkedést jelentős részben csupán néhány gleccser olvadása okozza.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!