szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A Lorlatinib nevű készítménnyel folytatott vizsgálatok alapján az ausztrál kutatók minden eddiginél biztatóbb eredményről számoltak be a tüdőrákos megbetegedésekkel kapcsolatban. Az egész mögött egy gén blokkolása áll.

Régóta próbálják már megtalálni a tudósok a rák ellenszerét, vagy legalábbis olyan kezeléseket kifejleszteni, amelyekkel időt nyerhetnek a betegek. Az ausztrál Peter MacCallum Rákközpont tudósai nemrég egy olyan eredményről számoltak be, ami komoly reményt adhat a tüdőrákos betegek számára – írja a The Guardian.

Az anaplasztikus limfóma kináz fehérje (ALK) döntő szerepet játszik a sejtnövekedés szabályozásában. A fehérjét az ALK nevű gén termeli, amelynek működése bizonyos daganatos megbetegedések, köztük a nem kissejtes (non-small cell lung carcinoma, NSCLC) tüdőrák esetében megváltozik. Mindez a daganat kontroll nélküli növekedéséhez és terjedéséhez vezethet. Mivel a tüdőrákos megbetegedések 80-85 százalékát az NSCLC teszi ki, így rendkívül fontos lenne, hogy valamilyen, a mostaninál hatékonyabb kezelési módszert dolgozzanak ki a tudósok.

Az ALK-pozitív daganatok az esetek 3-5 százalékában alakulnak ki, ami az NSCLC agresszívebb formája, és olyan fiataloknál fordul elő, akik nem vagy csak alig dohányoztak korábban.

A kutatók a Lorlatinib nevű gyógyszerrel kezdtek el kísérletezni, ami egy harmadik generációs ALK-blokkoló. A készítményt egy ideje már használják a kezeléseknél, az ausztrál kutatók pedig most értékelték a kezelések eredményét azoknál a betegeknél, akik előrehaladott ALK-pozitív NSCLC-ben szenvednek.

Ben Solomon, a Journal of Clinical Oncology tudományos lapban megjelent publikáció vezető szerzője szerint az eredmények példátlan sikerről árulkodnak.

A III. fázisú klinikai tesztben összesen 296 olyan beteg vett részt, aki korábban nem kapott kezelést, és akik előrehaladott ALK-pozitív NSCLC-ben szenvedtek. A résztvevőket két csoportra osztották: az egyik csoport tagjai a Lorlatinibet kapták meg, a másik tagjait pedig Xalkorival kezelték. Ez utóbbi egy első generációs ALK-blokkoló. Előbbit naponta egyszer, utóbbit naponta kétszer kapták meg a betegek.

Rájöttek, idővel miért csökken a tüdőrák kockázata

Amerikai kutatók szerint az idősebb emberek tüdeje már kevésbé alkalmas arra, hogy daganatos sejtek szaporodjanak el benne, de más oka is lehet annak, hogy 75 éves kor felett csökken a betegség kialakulásának kockázata.

A vizsgálatnak két célja volt. Az elsődleges a progressziómentes túlélés – ez azt mutatja, hogy meddig nem következik be a betegség romlása a diagnózis felállításakor jósolt időhöz képest –, míg a másodlagos a teljes túlélés, valamint az agyi áttétképződés megakadályozása volt.

Az eredmény megdöbbentő: öt évvel később a Lorlatinibot kapó betegek 60 százaléka még mindig életben volt a betegség romlása nélkül, míg a Xalkorit szedő betegek esetében ez az arány 8 százalék volt. A Lorlatinib emellett 81 százalékkal csökkentette a rák progressziójának vagy a halálozásnak a kockázatát, és 94 százalékkal csökkentette az agyi áttétek romlását a krizotinib nevű hatóanyagot tartalmazó szerhez képest.

Solomon szerint ez a valaha mért leghosszabb progressziómentes túlélés, amit az előrehaladott NSCLC esetében mértek. Mindez reményt adhat a daganatos betegeknek.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!