szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Ausztrál kutatók kísérlete alapján nagy reményt fűznek a szakemberek az újfajta őssejtes kezeléshez, ahol az őssejtek kinyeréséhez már nincs szükség a köldökzsinórból vett vérre.

Laboratóriumban növesztett őssejtek hozhatják el a fordulópontot a rákkezelésben – számolt be róla a BGR. Bár a kutatók egyelőre csak egereken tesztelték a sejteket, amikor azokat az állatok szervezetébe juttatták, azok épp olyan jól funkcionáló csontvelővé váltak, mint azok az őssejtek, amelyeket a köldökzsinór véréből vesznek le a szakemberek. Mindez azért is óriási eredmény, mert így az őssejtes kezelés sokkal szélesebb körben válhat hozzáférhetővé.

A Nature Biotechnology című tudományos lapban megjelent publikációban a Melbourne-i Egyetem kutatói azt írják, az olyan daganatos megbetegedések, mint például a limfóma és a leukémia kezelésével kapcsolatos egyik legnagyobb probléma, hogy a sugárkezelés és a kemoterápiás gyógyszerek elpusztíthatják a csontvelő sejtjeit. A laboratóriumban termesztett őssejtekkel azonban könnyedén pótolhatók a hiányzó sejteket anélkül, hogy a hagyományos őssejt-transzplantációra kellene várnia a betegeknek.

Bár a köldökzsinórban lévő vér nagyon gazdag ezekben a sejtekben, fennáll annak a veszélye is, hogy a szervezet kilöki őket. Ha azonban a gazdaszervezetből vett mintákkal állítják elő az őssejteket a laboratóriumban, ennek kockázata drasztikus mértékben csökkenhet, hiszen a szervezet jó eséllyel nem támadja meg azokat a sejteket, amelyekről tudja, hogy a szervezetből származnak.

Óvatosabbnak kell lenni az őssejtek terápiás használata során magyar kutatók szerint

A kutatók munkája rámutat arra, hogy a vizsgált őssejtek örökítőanyaga a terápiás felhasználásuk folyamán gyakran károsodik.

A folyamat lényege éppen ez: a kutatóknak először vért, vagy bőrsejteket kell venniük az adott betegtől, majd azokat pluripotens őssejtekké kell alakítaniuk. (A pluripotens őssejt olyan csökkent potenciával rendelkező őssejtet takar, mely nem képes extraembrionális szövet létrehozására, de mindhárom csíralemez kialakítására és ivarsejtek képzésére is alkalmas. Ilyen például az embrionális őssejt.) Ez egy újraprogramozási folyamat segítségével történik meg.

Miután a kétlépcsős folyamat lezajlott, befecskendezték az őssejteket az egerekbe, hogy megnézzék, miként reagál rá a szervezetük. Az eddigi eredmények nagyon ígéretesnek tűnnek, azt azonban egyelőre nem tudni, mikor kezdődhet meg egy emberek bevonásával zajló vizsgálat. A kutatók azt remélik, a jövőben az egyén sejtjeivel létrehozott őssejteken alapuló gyógyszert tudnak majd készíteni, ami segítheti a gyógyulásukat.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!