szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Katalán kutatók Japán felett mintegy 3000 méterrel vettek mintát a levegőből, hogy kiderüljön, milyen kórokozók találhatók ebben a magasságban. Meglepő eredmény született.

A barcelonai Globális Egészségügyi Intézet kutatói szerint a jövőben érdemes szem előtt tartani, hogy a kórokozók nemcsak a turizmus segítségével képesek elterjedni a világban. A szakemberek a vizsgálataik során azt tapasztalták, hogy a kínai szántóföldekről a szél által felkapott porrészecskéken a mikrobák is meg tudtak kapaszkodni, és 2000 kilométerrel messzebb, Japánban landoltak. A szakemberek egy kis repülőgép segítségével vettek mintát Japán felett, 3000 méteres magasságban – írja az Interesting Engineering.

A beszámoló szerint a kutatókat is meglepte, hogy a porszemeken számos gombát és baktériumot is találtak, köztük sok olyat, ami káros lehet az ember egészségére, az állatokra és a növényekre is. Xavier Rodó, a szervezet kutatója szerint az eredmények a mikrobák gazdag és példátlan sokféleségét tárták fel, amelyeket a széláramlatok több ezer kilométerre szállítottak az eredeti élőhelyüktől.

A kutatók azért végezték el a vizsgálatot, mert viszonylag kevéssé dokumentált azon mikrobák sokfélesége, amelyek nagy magasságokban, szélsőséges körülmények között is képesek szaporodni. A szakemberek összesen 10 repülést hajtottak végre, hogy mintákat gyűjtsenek, ami komoly előrelépés ahhoz képest, hogy az eddigi kutatások során csupán néhány méterrel a felszín felett vettek mintát.

En busca de microorganismos en la troposfera

Una serie de vuelos científicos realizados en Japón han mostrado que cientos de microorganismos, entre ellos patógenos con potencial para causar enfermedades en humanos, estan presentes a altitudes considerables en la troposfera y tienen la capacidad para recorrer miles de kilómetros a través de corrientes de aire.

A repülések során az ázsiai szárazföld légáramlatát vizsgálták, ami például egész télen át szállítja a légtömegeket Kínából Japán felé. A minták begyűjtése után DNS-szekvenálást végeztek, és kiderült, a részecskék 266 gomba- és 305 baktériumnemzetséget tartalmaztak. Ezek némelyike komoly fenyegetést jelent például az immunbeteg emberekre nézve.

A tenyészetből az is kiderült, sok olyan baktérium is van köztük, amely rezisztens az antibiotikumokra. Sofya Podzniakova, a Proceedings of the National Academy of Sciences című tudományos lapban megjelent publikáció szerzője szerint a rezisztens baktériumok ilyesfajta terjedését még soha nem térképezték fel.

A kémiai elemzés alapján egyértelműen kiderült, hogy a részecskék Kína észak-keleti részéről indultak útnak, majd Japánnál kezdtek el a magasból a talaj felé mozogni.

A vizsgálat eredménye komoly segítség lehet a jövőben például akkor, amikor egy járvány megfékezésén kell dolgozni.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!