szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Köztudott, hogy az Apple egyik régi és megbízható partnere a TSMC. Ha viszont egy mostani amerikai vizsgálat elmarasztalja a tajvani chipgyártót, annak az Apple-re is hatása lehet. Arra pedig, hogy miért van baja az amerikai hatóságoknak egy tajvani céggel, egyetlen név a válasz: Huawei.

Ha egy cég felvehette a versenyt (elsősorban Kínában, de azért globálisan is) az Apple-lel, az a kínai Huawei volt, okostelefonjai konkurenciát jelentettek az iPhone-oknak. Ennek a helyzetnek akkor lett vége, amikor az Egyesült Államok szankciókat vezetett be Kínával szemben, amelynek nyomán az amerikai cégek már nem exportálhattak fejlett technológiás eszközöket Kínába. Ezek közé tartoztak az 5G chipek is, és mivel egy idő után már nem lehetett 5G-képesség nélkül prémium okostelefonnal kirukkolni, a Huawei lemaradt az Apple mögött.

Időközben azonban történt valami. és tavaly szinte egy időben került a kínai piacra a Huawei 5G-s Mate 60 sorozata és az iPhone 15 család. Nem meglepő módon, taroltak a Huawei modelljei, már csak a kínai felhasználók hazafias érzelmei miatt is. Nagy volt a döbbenet Amerikában, hogy miként volt ez lehetséges, hiszen a kínai vállalatok nem rendelkeznek az 5G chipek előállításához szükséges technológiával. Valaki megszegte az amerikai szankciókat? Az Egyesült Államok Kereskedelmi Minisztériuma megkezdte a nyomozást.

A vizsgálat lényege az Egyesült Államok 2020-ban bevezetett exportkorlátozásai körül forog. Ezek a szabályozások megtiltják, hogy az egyesült államokbeli szoftvereket vagy technológiát használó chipgyártók eladják termékeiket a Huaweinek, hacsak nem kapnak külön engedélyt az Egyesült Államok kormányától.

A The Information értesülései szerint a világ legnagyobb szerződéses lapkakészlet gyártóját, a TSMC-t most azzal gyanúsítják, hogy 5G- és mesterségesintelligencia-chipeket szállított a Huaweinek, megsértve ezzel az USA exportszabályait. Ha a chipeket valóban a TSMC-től kapta a Huawei, akkor valószínűleg közvetítő cégek nevére adták le a megrendeléseket, ettől függetlenül a chipgyártó köteles átvilágítást végezni a végfelhasználó személyazonosságának megállapítása érdekében. A vizsgálat fogja eldönteni, hogy a TSMC tényleg megtette-e ezt.

Ha a Kereskedelmi Minisztérium megállapítja, hogy a TSMC megsértette az exportszabályokat a Huawei-vel folytatott kapcsolatai során, pénzbírságot vagy súlyosabb szankciókat szabhat ki, például ideiglenesen korlátozhatja a TMSC hozzáférését az egyesült államokbeli technológiához – írja a 9to5Mac.

A TSMC az ügy kapcsán közölte, hogy szigorúan betartja a nemzetközi előírásokat, beleértve az Egyesült Államok exporttilalmát is. Rendelkezik megfelelőségi rendszerekkel, és teljes mértékben együttműködik a vizsgálattal. Emellett megteszi a saját lépéseket annak megállapítására, hogy az ellenőrzések sikeresek voltak-e.

Az Apple természetesen semmilyen módon nem érintett a fentiekben, viszont számára is súlyos következményei lehetnek, ha a TSMC-t vétkesnek találják. Akkor ugyanis olyan szankciókkal sújthatják a tajvaniakat, amelyek akár meg is akadályozhatják az Apple chipek jövőbeni gyártását.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!