szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Egyre többféle káros anyagot mutatnak ki az emberi szervezetben. Egy új kutatásból kiderült, a várandós kismamáknak jobb elkerülni a fehér rizst, a kávét és a tojást, ugyanis ezek az élelmiszerek eléggé szennyezettek az örök vegyi anyagokként is emlegetett műanyagokkal, és sajnos az anyatejbe és az anyai plazmába is bekerülhetnek.

A per- és polifluoralkil anyagokat (PFA-anyagokat, angolul PFAS) örök vegyi anyagokként is emlegetik, elsősorban nagyfokú stabilitásuk és hőellenállásuk miatt, amit igen erős kémiai kötéseiknek köszönhetnek. Míg jó pár helyen előnyösen alkalmazhatók, az emberi szervezetbe jutva tartósan megmaradnak. Ott pedig rákhoz, születési rendellenességekhez, májbetegségekhez, pajzsmirigybetegségekhez, a spermiumok számának zuhanásához és számos egyéb súlyos egészségügyi problémához kapcsolódnak. És sajnos egyre több módon kerülnek be az emberbe, egyre több élelmiszer közvetítésével.

Egy, a magasabb PFAS-tartalmú élelmiszerek azonosításával foglalkozó kutatás 3000 várandós nő vizsgálata után ijesztő eredményre jutott, több mérgező vegyszert mutattak ki azoknak a mamáknak az anyatejében, akik több fehér rizst, kávét, tojást és tenger gyümölcseit fogyasztanak. De egy pillanatig se lélegezzen fel az, aki a vöröshúsra esküszik, a szakemberek ugyanis azt is megállapították, hogy összefüggés van a PFOS-szint (a PFOS az egyik legveszélyesebb PFA-anyag) és a vöröshús-fogyasztás között.

Az ilyen örök vegyi anyagok számos úton szennyezhetik az élelmiszereket. A rizs esetében a kutatók azt gyanítják, hogy szennyezett talajból vagy mezőgazdasági vízből származnak. A tapadásmentes edények is gyakran tartalmaznak vegyszereket, de persze a rizs főzéséhez használt vízben is lehetnek ilyen anyagok.

1 perc alatt eltünteti a mikroműanyagot egy új eljárás, és ez még nem minden

Ausztrál kutatók olyan technológiát fejlesztettek ki, ami a mikroműanyagokból grafént állít elő. Az eredmény minden szempontból siker.

A kutatók azt találták, hogy a háztáji csirkék tojásaiban magasabb a PFAS szint, ami Megan Romano vezető kutató szerint a csirkék etetésére használt anyagokkal magyarázható, illetve azzal, hogy a szennyezett szennyvíziszappal, amelyet a műtrágya olcsó alternatívájaként használnak, szennyezheti a talajt, amelyből a csirkék táplálkoznak. A kávé esetében a kávébab, a főzéshez használt víz vagy a szennyezett talaj lehet a ludas. A korábbi kutatások azt is megállapították, hogy a kávészűrőket gyakran PFA-anyagokkal kezelik, és a papírpoharak vagy más élelmiszer-csomagolások is gyakran tartalmazzák a vegyszereket. Időközben a tenger gyümölcseiről is kiderült, hogy örök vegyi anyagokkal szennyezettek, mivel annyira elterjedt a vízszennyezés.

A kutatásvezető egyfajta megoldást is javasol. Azt találták ugyanis, hogy a gyümölcsökben, a teljes kiőrlésű gabonában és több élelmi rostban gazdag étrendek bizonyos PFA-anyagok alacsonyabb szintjéhez kapcsolódnak, azaz a változatos étrend, és az egyetlen fehérjeforrás túlzott bevitelének elkerülése is előnyös lehet. Ez nemcsak az örök vegyi anyagoknak való kitettséget csökkentheti, hanem más, az élelmiszerekben előforduló és a szervezetbe kerülő szennyeződéseket is.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!