szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A közhasználatúnál sokkal gyorsabb, és egy pillanatra sem szakad meg: speciális 5G-s hálózatot készített a kínai hadsereg, hogy kiszolgálják a hadászatban alkalmazott egyre több robotikus eszközt.

Az 5G-s mobilhálózatok nagy előrelépést jelentettek a telekommunikációban: sokkal gyorsabbak a le- és feltöltés, valamint a válaszidő viszonylatában is. Ez a TikTok-videók gyorsabb betöltése mellett számos területen hoz érdemi javulást, elég csak az önvezető autók fejlesztésére gondolni, ahol a gyors válaszidő kulcsfontosságú.

És persze ott van a katonaság, mely mára egyre inkább támaszkodik a digitális megoldásokra. Kína pedig most kifejlesztett egy olyan hadászati 5G-s hálózatot működtető eszközt, amit bármilyen katonai járműre fel lehet szerelni – és állandó adatkapcsolatot biztosít, akár egyszerre 10 000 robot számára is.

A megoldást a Kínai Népi Felszabadító Hadsereg (PLA) titkos, 31567-es egysége fejlesztette ki, és már bevetésre kész. A technológia kedvezőtlen terepen is helytáll, és az elektromágneses interferencia, azaz a zavarás sem okoz gondot a működésében.

Az adatátvitel sebessége akár 10 Gbps is lehet, míg a késleltetése 15 milliszekundumnál is alacsonyabb. Tehát igazán gyors a közhasználatú 5G-hálózatokhoz képest is. Mint az Interesting Engineering a technológiát kifejlesztő egység nyomán kifejti: ezek a képességek nagyban segíthetik a kínai hadsereg előrenyomulását a komplex terepeken – mint mondjuk a hegyek vagy a városok. A technológiát a kínai Telecommunications Science tudományos folyóiratban mutatták be.

Kikerültek a kínai hadsereg titkai egy videójátékos fórumra

A War Thunder egyik játékosát nagyon zavarta, hogy a fejlesztők pontatlan információkat jelentettek meg egy játékbéli katonai járműről.

A megoldás mögött az áll, hogy Kína intelligens hadászati eszközökkel szeretné fejleszteni a hadseregét – ez a robotkutyák mellett más, ember nélküli harci eszközöket takar. A kínai hadsereg abban bízik, hogy idővel több drónjuk lesz, mint hús-vér katonájuk. Ehhez azonban megbízható katonai kommunikációs rendszerekre lesz szükség, ezeket az igényeket pedig a meglévő technológiákkal nem lehet kielégíteni – a hadászatban az is fontos, hogy az 5G-kapcsolat állandó legyen, egy pillanatra sem szakadhat meg.

Az új technológia földi állomása gyakorlatilag bármilyen földi járműre felszerelhető, az igazi érdekesség azonban az, hogy a rendszernek 3-4 drón is része, melyek antennaként szolgálnak, és felváltva tudnak fel- és leszállni, hogy folyamatosan fenntartsák a kapcsolatot.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!