Lex Magyar: nyilvánosságra hozták vagyonnyilatkozataikat a Tisza EP-képviselői
Magyar Péter ingatlanok, festmények, autó és pianínó mellett még egy 20 forint névértékű 4iG-részvényt is feltüntetett.
Sorok állnak a kormányhivataloknál az Ügyfélkapu majdnem húszéves pályafutásának utolsó napján. Aki nem szeretné kizárni magát az elektronikus ügyintézésből, annak vagy az Ügyfélkapu+-ra kell regisztrálnia, vagy a DÁP-alkalmazást letöltenie, ugyanis január 16-tól megszűnik a hagyományos Ügyfélkapu.
Egy ideje már a csapból is az folyik, hogy bezárják az Ügyfélkaput. Az állami weboldalak és alkalmazások január 16-tól már csak az Ügyfélkapu+ nevű, kétfaktoros azonosítást kínáló megoldással vagy a Digitális Állampolgárság Program (DÁP) mobilalkalmazásával lesznek használhatók. Az előbbi plusz egy védelmi réteget jelent az eddigiekhez képest: a jelszó mellett második azonosítási faktorként egy folyamatosan változó, egyszer használható kódot is meg kell adni.
Az átálláshoz okostelefonra van szükség, ugyanis le kell tölteni egy alkalmazást, amivel lebonyolítható a kétlépcsős hitelesítés. Az eljárás menete a következő: be kell lépni az Ügyfélkapuba, ott kiválasztani az Ügyfélkapu+ igénylést hitelesítő alkalmazással, majd kapunk egy QR-kódot, amit az alkalmazásban kell beolvasni. A kapott kód beírására fél percünk van, utána újat generál. Arról, hogy mire van szükség az Ügyfélkapu+ és a DÁP használatához itt írtunk részletesebben:
Azoknak, akiknek nincs okostelefonjuk vagy tabletjük, webes vagy asztali hitelesítő alkalmazásokat is felajánlanak, ezek azonban vagy csak angol nyelven elérhetőek, vagy bonyolultabbak, mint a mobilos verzió. Összességében persze nem annyira összetett feladat a regisztráció, mégis küzdelmes lehet azoknak az embereknek, akik nem jártasak a technológiában. Nem csoda, hogy hét követelést tett közzé az egyik pedagógus-szakszervezet „az igazságos, méltányos és megvalósítható átállás érdekében”.
Fennakadásokra utal, hogy a HVG tudósítói szerint Budapest több kormányhivatala előtt is sorok álltak szerda délelőtt, a Nyugati pályaudvarnál nagyjából 30 ember próbálja egyszerre elintézni az átállást az Ügyfélkapu utolsó napján. A határidő lejártáig egyébként megnövelt kapacitással várják a kormányablakok az ügyfeleket, így például a Mechwart ligetnél egész gyorsan halad a sor.
Bár kedden, mindössze két nappal a változás előtt, lehetővé tették, hogy e-mailben is kérhető legyen a kétfaktoros azonosításhoz szükséges kód, mégis többen elakadásról számoltak be.
„Nálam sem működött a dolog, szóval kb 1,5 óra bénázás után sem tudtam belépni. Hiába sikerült elvileg a regisztráció, feladtam és mérgemben megcsináltam a DÁP-alkalmazást a kormányablakban, elengedtem az egész ügyfélkapu témát”
– ezt egy Reddit-felhasználó osztotta meg, de a HVG is megkérdezte az olvasóit a tapasztalataikról. Az egyik hozzászóló elmondta, hogy neki könnyen ment, de már képben volt a hitelesítő alkalmazások terén, ugyanakkor az emailes kétfaktoros azonosításnál falakba ütközött a megerősítő kódnál. Más azt írta, hogy „egyik lábamról a másikra álltam…81 évesen, butatelefonnal, ennyire vagyok képes”. Míg egyik olvasónk kidobná az egész rendszert: „Nekem sikeres Ü.+ regisztrálást követően sehogy se fogadja el a belépéskor a jelszómat…! Kuka az egész!” – fogalmazott.
Az előbbi hozzászólónak néhányan megírták, hogy valószínűleg nem pipálta be a folyamat végén megjelenő törlőkód mentése négyzetet, de állítása szerint ezt sem mulasztotta el. „Muszáj a Kormányablakba mennem. Bár apukámnak sem sikerült semmi, bement, és még ők sem tudtak segíteni, azt mondták neki hogy akkor eleve a DÁP-ot töltse le” – zárta mondandóját.
Pozitívabb visszajelzést is kaptunk: „simán, elsőre sikerült, kipróbáltam, be is tudtam lépni”. Illetve olyat is írtak, hogy „az Ügyfélkapu+ -ra átállás a régiről e-mail kóddal nem volt több 10 percnél”.
Sokan arról számoltak be, hogy rengeteg ismerősüknek, hozzátartójuknak kellett segíteniük. „Két napig szenvedtem, mint egy kutya, majd inkább megkértem az unokámat” – mesélte a HVG-nek egy egyébként rendszeresen facebookozó és chatelő nagyszülő, aki egyedül is megtette a szükséges lépéseket, de a QR-kódot sehogy sem találta, unokája segítségével azonban végül néhány perc alatt túlesett a dolgon.
„Akkor nem én vagyok egyedül, aki az egész családnak és ismerősöknek meg kell csinálnia” – vonta le a következtetést egy másik ember a Redditen. Olyanok is vannak, akik nem értik, hogy mi ez a nagy felhajtás az átállás körül:
„Szomorú, hogy ott tart a társadalmunk, hogy egy nyomorult kétfaktoros hitelesítést is képtelenek vagyunk használni. Ezek az emberek hogyan rendelnek webshopból? Hogyan lépnek be a netbankjukba? Érthetetlen”
– írta egy hozzászóló, és bár tényleg egyszerűnek tűnő folyamatról van szó, vannak, akik nem számíthatnak az unokájuk segítségére, és olyanok is, akiknek nincs megfelelő internet-hozzáférésük.
2023-as adatok szerint száz magyarból öten, a legszegényebb rétegekben tizenhatan nem engedhetik meg maguknak, hogy internetelérésre költsenek. Ezzel az aránnyal Magyarország a harmadik helyen áll a uniós digitális szegénységi listán. A Magyar Könyvelők Országos Egyesületének tapasztalatai szerint az állampolgárok még az autentikátor kifejezést sem értik, a QR-kódos regisztrációt pedig bonyolultnak, érthetetlennek tartják.
Magyar Péter ingatlanok, festmények, autó és pianínó mellett még egy 20 forint névértékű 4iG-részvényt is feltüntetett.
1978 óta egy és ugyanaz a kérdés: lehet-e valaki olyan jó Superman, mint amilyen Christopher Reeve volt?
Két tankert is megtámadtak a jemeni húszik pár nap leforgása alatt a Vörös-tengeren. Az akciókról és a süllyedő hajókról látványos videókat forgattak.
A hízelgést és a fenyegetést felváltva alkalmazva szavaztatta meg a republikánusokkal Donald Trump a „gyönyörű” költségvetési törvényt.
Az elnök nem vette jó néven, hogy korábbi szövetségese harmadik politikai erőt alapítana. Hogyan babrálhat ki Elon Musk Donald Trumppal?
Közel-keleti válság ide vagy oda, a világ szinte fürdik az olajban.