szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Áttörés jöhet a veserák kezelésében, ha a következő vizsgálati szakaszokban is hasonlóan jó eredményeket tud felmutatni egy új vakcina.

Ígéretesen alakul az első, veserák elleni vakcina fejlesztése: az I. fázisú vizsgálat héten publikált adatai szerint a gyógyszerjelölt biztonságosnak bizonyult, és határozott immunválaszt váltott ki mind a kilenc résztvevőnél. Mindegyiküknél magas a daganat újbóli kialakulásának kockázata.

A vakcina célja is ez: hogy megakadályozza az előrehaladott veserák kiújulását. A vizsgálatban résztvevők nagyjából három éve kapták meg a gyógyszert, és azóta is egészségesek, rák nem alakult ki náluk. Az előzetes eredmények arra engednek következtetni, hogy a vakcinák egyszer majd többféle rákos megbetegedéssel szemben is hatékonyak lehetnek – vélik a kutatók.

Mint a Gizmodo kifejti, a legtöbb vakcinát azzal a céllal fejlesztik, hogy felkészítsék az immunrendszert az olyan későbbi veszélyek ellen, mint mondjuk a kanyaró vagy az influenza. Olyan vakcinák is vannak, amelyek képesek a rákkeltő fertőzéseket megelőzni – ékes példája ennek a HPV elleni oltás.

Egy új jelentés szerint az Európai Unióban Magyarországon a legmagasabb a rák miatti elhalálozás

A rákos megbetegedések 2050-ig várhatóan két évvel csökkentik a várható élettartamot Magyarországon.

Ugyanakkor, a rákos megbetegedésekhez készült vakcinák leginkább terápiás jellegűek, és a már kialakult daganatot segítenek kezelni, legalábbis meggátolni a kiújulást. A rákelleni vakcinák, bár léteznek, leginkább csak mérsékelt sikereket tudnak felmutatni. Ez azonban a jövőben megváltozhat.

Az egyik megközelítés ehhez az, ha valami segít felismerni a szervezetnek a rákos sejtek által létrehozott fehérjéket, az úgynevezett neoantigéneket. Az ilyen vakcinák személyre szabott rákkezeléseket tesznek lehetővé, melyek az immunrendszert a rákos sejtek felismerésére és támadására készítik fel.

A vizsgálatokban résztvevő páciensek is személyre szabott vakcinákat kaptak, derül ki a Nature tudományos folyóiratban közölt, bíztató eredményekből. Az első vizsgálati fázis elsősorban a kísérleti kezelés biztonságosságára fókuszált, így a további, nagyobb csoportokon végzett vizsgálatok is fontosak lesznek még, mielőtt ki lehetne mondani, hogy ez a veserák elleni küzdelem egyik fegyvere – összegez a Gizmodo.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!