szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Minden értelemben a pókok agyára megy a Gibellula attenboroughii nevű parazita gomba, amit még 2021-ben fedeztek fel egy BBC-műsor forgatása közben.

A parazitákról bizonyára senkinek sem az jut eszébe, hogy nahát, ez milyen kedves életforma – de egy ír barlangban felfedezett faj különösen rászolgál a rossz hírnévre. Ez ugyanis egy olyan parazita, ami a pókokat támadja, hogy átvegye az irányítást az agyuk felett. És a horror csak ezután kezdődik igazán.

Az új faj a Gibellula attenboroughii nevet kapta – ha ismerős a nevének második része, nem véletlen. A legendás természettudós Sir David Attenborough után kapta a nevét, és itt nagyjából véget is ér minden, ami vidám vele kapcsolatban.

Ugyanis a gombák azon ritka csoportjába tartozik, melyek elképesztően precíz módon tudják manipulálni a gazdatestük viselkedését.

A parazitát még 2021-ben, a BBC Winterwatch című műsorának forgatása közben fedezték fel, és később a tudósok megerősítették, hogy valóban egy eddig nem látott fajról van szó. Később a Fungal Systematics and Evolution tudományos folyóiratban publikáltak egy tanulmányt róla.

A new fungus, Gibellula attenboroughii, has been discovered in cave spiders across Ireland,

A new fungus, Gibellula attenboroughii, has been discovered in cave spiders across Ireland, including Whitefathers’ Caves. First found in County Down in 2021, it alters spider behavior, forcing them into exposed locations to spread its spores by manipulating dopamine.Similar to Ophiocordyceps fungi in ants, which inspired The Last of Us, it thrives in caves, tunnels, and cellars, infecting native cave spiders Metellina merianae and Meta menardi.Led by Dr. Harry Evans (CABI), researchers are studying its mechanisms and ecological impact.

És hát akkor jöjjenek is a dermesztő részletek. A parazita a gombszövő, valamint az európai barlangi pókokat támadja, átveszi az irányítást a testük felett, és megváltoztatja azok természetes ösztöneit. Például arra készteti a pókokat, hogy hagyják el a hálójukat, és menjenek ki az élőhelyükként szolgáló barlangból.

Amint a pók megérkezik egy „ideális” helyszínre, a gomba megöli a gazdatestet, spórákat ereszt, és így újabb áldozatokat tud gyűjteni. A dolog pontos mechanizmusa nem ismert – jegyzi meg a BGR –, a szakemberek azt feltételezik, hogy a gomba olyan vegyületeket állít elő, melyek zavart okoznak a pók idegrendszerében, így fogékonyabbá téve arra, hogy a parazita átvegye az irányítást.

A természet olykor kegyetlen, de ennek is lehet egyfajta pozitív oldala: segíthet a pókpopulációk szabályozásában. Nem ez az első, hasonló elv mentén „működő” gombafaj: van olyan is, ami hangyákat támad, szintén nem túl szívderítő módon.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!