Lehetett-e újabb pilóta-öngyilkosság az Air India júniusi tragédiája?
Nemcsak a gépeket kell karbantartani, hanem a pilóták lelkét is.
Aggasztó megállapításokra jutott egy friss vizsgálat, a tűzmentes illatosított viasztermékek lehet, hogy károsabbak is a hagyományos illatgyertyáknál.
Kellemes hangulatot árasztanak, no meg némi mérget: elég aggasztó dolog derült ki a sokak által használt, láng nélküli, illatosított viasztermékek: az általuk kibocsátott nanorészecskék ugyanis komoly hatással lehetnek az ember egészségére. Konkrétan olyan mértékű beltéri légszennyezést okozhatnak, mintha egy dízelautó vagy gáztűzhely működne.
Az amerikai Purdue Egyetem kutatói által jegyzett, az Environmental Science & Technology Letters tudományos folyóiratban közzétett tanulmány rámutat: a viaszolvadékokból áradó illékony szerves vegyületek, az úgynevezett terpének kölcsönhatásba lépnek az ózonnal, és nanorészecskéket alkotnak. Méghozzá aggasztóan nagy számban.
Mint a Science Alert kiemeli: bár az ilyen részecskék egészségi hatása még nem teljesen világos, ellenben elég kicsik, hogy bejussanak a tüdőbe. És már korábbi tanulmányok is rámutattak arra, hogy ezek a nanorészecskék, melyeket nanoklaszter-aeroszolokként is ismernek, összefüggésbe hozhatók különféle szív- és légzőrendszeri betegségekkel.
A kutatók, hogy jobban megértsék a dolgot, több műszerrel is figyelték a részecsék kialakulását és mozgását, méghozzá egy kis házban, amit kimondottan erre a feladatra építettek. Úgy találták, hogy az illatosított termékeknek való 20 perces kitettséget követően már több milliárd részecske juthat a légutakba – ami már önmagában is aggasztó, a konkrét hatások ismerete nélkül is.
Mint kiemelik, a láng- és füstnélküli viaszos termékek több illékony szerves vegyületet szabadíthatnak fel a hagyományos gyertyáknál, lévén több illatanyagot tartalmaznak, és melegedéskor is nagyobb felületen olvasnak fel.
A kutatók remélik, a munkájuk elősegíti a beltéri légszennyezés kutatását, ami egy olyan dolog, melyet nem vizsgálnak oly részletesen, mint mondjuk a kintit. Pedig ez is ugyanolyan káros lehet az egészségre.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.
Nemcsak a gépeket kell karbantartani, hanem a pilóták lelkét is.
A háború mellett harc folyik az élelmiszerért, és repedezik a klánok és a Hamász hallgatólagos paktuma.
Vihart kavart a Kneecap fellépése a Sziget Fesztiválon, a kormány után több mint 150 művész is azt követelte, hogy mondják le a koncertet.
Az influenszernek bíróság elé kellett állnia, de hozzászólása még a bírót is megnevettette.