szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Állítólag az amerikai űrhaderőt is aggasztja három orosz műhold mozgása, melyek közül egy egy titkos objektumot is elengedett a közelmúltban.

Három titokzatos műholdat is pályára állított Oroszország még az év elején, és az egyik most egy rejtélyes tárgyat engedett szabadon az űrben – írja a Gizmodo.

A Koszmosz 2581, 2582, és 2583 műholdak még február elején indultak útnak egy Szojuz rakéta segítségével, Oroszország azonban nem közölte, hogy mégis mi célt szolgálnak. A titkolózás felvetette a gyanút, hogy valamilyen katonai dolog állhat a háttérben – és ezt erősíti az is, hogy az amerikai űrhaderő márciusban egy olyan új objektumot katalogizált, amit az egyik műhold, a Koszmosz 2583 bocsáthatott ki magából. Erről Jonathan McDowell, a Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics csillagásza írt az X-en.

Jonathan McDowell on X (formerly Twitter): “Space Force have cataloged a new object associated with the Kosmos-2581/2582/2583 launch. It may have separated from Kosmos-2583 on Mar 18. / X”

Space Force have cataloged a new object associated with the Kosmos-2581/2582/2583 launch. It may have separated from Kosmos-2583 on Mar 18.

Hogy mégis mit csinál az űrben ez a rejtélyes objektum, nem tudni, de a CNN jelentése szerint az amerikai tisztviselők aggódnak amiatt, hogy Oroszország és Kína is titkos katonai kiképzőmissziókat hajthatnak végre alacsony Föld körüli pályán. A lapnak egy amerikai védelmi tisztviselő úgy nyilatkozott, az orosz műholdak „támadó és védekező taktikákat” gyakoroltak, és közösen dolgoztak azon, hogy „körülzárjanak és elszigeteljenek egy másik műholdat, demonstrálva, hogy egy jövőbeni konfliktusban célba tudnak venni ellenséges űreszközöket”.

McDowell ugyanakkor nem hiszi, hogy ez lenne a helyzet. Szerinte véletlen is lehet, hogy ilyen mozgást hajtottak végre a műholdak. Oroszország azonban már korábban is hajtott végre rejtélyes műveleteket az űrben, és a jelenlegi műholdak is több célt szolgálhatnak – a megfigyeléstől a jövőbeni űreszközök tesztmanővereig. A Pentagon mindenesetre szorosan figyelemmel tartja őket.

(Cikkünk nyitóképe illusztráció, azon a Szojuz rakéta egy korábbi indítása látható.)

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!