szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Egy friss amerikai jelentés szerint hamarosan eljön a biotechnológia ChatGPT-pillanata, és ha Kína hamarabb ér oda, mint az Egyesült Államok, az hosszú időre felboríthatja a világ erőviszonyait.

Mesterséges intelligenciával felturbózott génszerkesztett szuperkatonák. Ez a mondat akár egy jó tudományos–fantasztikus könyv/film alapja is lehetne, ám könnyen lehet, hogy mindez közelebb áll a valósághoz, mint azt elsőre gondolná az ember. Az Egyesült Államok Nemzetbiztonsági Bizottságának legfrissebb jelentése szerint Kína szisztematikus, államvezérelt megközelítése átformálja a globális biotechnológiai környezetet, és ennek nemzetbiztonsági következményei lesznek.

Az Interesting Engineering beszámolója szerint az amerikai szakemberek úgy látják, Kína azon dolgozik, hogy 2049-re világszínvonalú hadsereget építsen fel, amely az „intelligens hadviselésre” összpontosít. Ennek egyik lényeges eleme a bizottsági jelentés szerint az, hogy a kínai hadsereg valószínűleg genetikailag továbbfejlesztett katonákat akar létrehozni, amelyben a biológiai fejlesztést a mesterséges intelligencia által vezérelt döntéshozatallal és a harctéri integrációval egészítené ki.

A jelentést nem a hasára csapva készítettet el a bizottság: két évnyi vizsgálat és több mint 1800 konzultáció után készítette azt el, hogy aztán az amerikai Kongresszusnak benyújtva sürgessen cselekvésre.

„Eljön a ChatGPT-pillanat a biotechnológiában. Ha Kína előbb éri el, lehet, hogy soha nem érjük utol. Ez a pillanat generációkon keresztül meghatározhatja a katonai erőviszonyokat”

– húzta alá a jelentés.

Sikerült emberi agyszövetből processzort csinálni, és ez mindent megváltoztathat

A svájci FinalSpark elkészítette a világ első neuroprocesszorát, ami szakértői várakozások szerint az informatika jövőjét hozhatja el.

A szakemberek szerint a kínai módszer erre ugyanaz, mint eddig: ellopni a szellemi tulajdont, a tömeggyártás állami támogatása, majd az ellátási láncok ellenőrzése. A biotechnológia piacát jelenleg olyan szervezetek befolyásolják, mint a kínai állami Beijing Genomics Institute (BGI) és az MGI Tech.

A jelentés szerint ezek a cégek atipikus, átláthatatlan módon növekedtek, ami állami támogatásra utal. Ezek a vállalatok a piaci ár alatt kínálják a szolgáltatásaikat – például a génszekvenálást –, ami ellenlépésre készteti az olyan országokat, mint például India.

A szakemberek arra figyelmeztetnek, hogy ha a drónok jelentették a nagy harctéri változást a 2020-as években, akkor a génmanipulált katonák fogják jelentei a következő nagy ugrást. A jelentés szerint a recept egyszerű: gyorsítani kell az amerikai innovációt és lassítani a kínait.

Ez utóbbit többek között a kínai tőke elutasítása jelenti. Ehhez azonban azt is fel kell ismerni, hogy a kínai vállalatok nem hagyományos piaci szereplők. Emellett a következő években legalább 15 milliárd dolláros befektetésre lenne szükség az amerikai innovációba.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!