szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Brit kutatók vizsgálata kimutatta, hogy bizonyos, a kórházi fertőzésekért felelős baktériumok lebonthatják az orvosi műanyagot, így pedig bekerülhetnek az emberi szervezetbe is.

Ijesztő megállapításra jutottak a szuperbaktériumok – azon baktériumok, amelyek ellen nincs hatékony antibiotikumos védelem – vizsgálata során a brit Brunel Egyetem tudósai – számolt be róla az Interesting Engineering. A kutatók felfedezték, hogy a Pseudomonas aeruginosa – egy olyan baktérium, amit gyakran összefüggésbe hoznak a kórházi fertőzésekkel – képes lebontani a polikaprolaktont (PCL), egy olyan, biológiailag lebomló műanyagot, amelyet gyakran használnak sebkötözésben és orvostechnikai eszközökben, például gyógyszeradagoló rendszerekben, stentekben, sebészeti hálóban és felszívódó varratokban.

Még aggasztóbb, hogy ez a képesség lehetővé teheti a baktériumok számára, hogy hosszabb ideig fennmaradjanak a kórházi felületeken és az orvostechnikai eszközök belsejében – olyan helyeken, amelyeket korábban ettől védettnek gondoltak. Az erről szóló tanulmány a Cell Reports című tudományos lapban jelent meg.

Ronan McCarthy, a tanulmány vezető szerzője szerint mindez azt jelenti, hogy újra kell gondolni, miképpen élnek a kórokozók a kórházi környezetben. „A műanyagok, beleértve a műanyag felületeket is, potenciálisan táplálékul szolgálhatnak ezeknek a baktériumoknak” – hangsúlyozta a tudós. Ezek a kórokozók a korábban gondoltnál tovább maradhatnak életben, így az orvosi eszközöket is megfertőzhetik.

Szegedről jöhet az áttörés a minden gyógyszernek ellenálló szuperbaktériumok ellen

Egyedülálló szuperbaktérium-térképet készítettek magyar kutatók egy nemzetközi projekt keretében, ami az egyik legveszélyesebb kórházi baktérium globális jelenlétét és terjedését mutatja be részletesen.

A kutatócsoport a Pseudomonas aeruginosa egyik törzséből izolált egy Pap1 nevű enzimet, amely egy beteg fertőzött sebéből származott. A Pap1 egy olyan enzim, amely laboratóriumi vizsgálatok során képes a PCL-minta körülbelül hetven százalékát egy héten belül elpusztítani. Ami még riasztóbb, hogy a baktériumok nemcsak károsították az anyagot, hanem széles körben támaszkodtak is arra, mint egyetlen szénforrásra.

Ami még aggasztóbbnak tűnik, az a műanyagok lebomlása és a rezisztenciája közötti összefüggés. Úgy tűnik, hogy a PCL bomlástermékei segítik a baktériumot az erősebb biofilmképződésben. Ez egy vastag, többsejtű réteg, amelyek megtapadnak a felületeken, és nagyon nehéz őket antibiotikumos kezeléssel kiirtani. A biofilmek a jelenléte sokkal nehezebbé teszi a fertőzések kezelését, és növeli a hosszan tartó káros hatások kialakulásának valószínűségét, különösen azoknál a betegeknél, akik beültetett orvostechnikai eszközökkel rendelkeznek.

Bár a vizsgálat során a PCL-re összpontosítottak, a kutatók gyanítják, hogy más kórokozók is tartalmazhatnak olyan enzimeket, amelyek képesek megtámadni az orvosi felhasználású műanyagokat. A szakemberek szerint ezért alaposabb vizsgálatra van szükség a témában.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!