A Magyar Rádió rejtegeti, az OSA Archívum ingyen közzétette: 41 évnyi műsor lenyomata
A több mint félmillió gépelt oldalnyi szöveg az Arcanum sajtóadatbázisában is megjelent.
A francia-holland Thorizon nevű cég a már kiégett fűtőelemekből nyerné ki a még bennük lévő energiát, amivel az atomhulladék kezelésének problémája is megoldódhat.
Egy francia–holland alapítású startup cég, a Thorizon is nagyban hozzájárulhat Európa energiaigényének kielégítéséhez a következő évtizedekben. A vállalat két legyet ütne egy csapásra: ártalmatlanítaná a nukleáris hulladékot, miközben egyidejűleg tiszta energiát termelne – írja az Interesting Engineering.
Titus Tielens, a vállalat vezérigazgatója szerint a Thorizon One nevű rendszer a hosszú élettartamú nukleáris hulladékot stabil, megfizethető és rugalmas energiaforrássá alakítja, ami kiegészítheti a megújuló forrásokat. A cég egy kis moduláris sóolvadék-reaktor (MSR) építését tervezi, amely a meglévő kiégett nukleáris üzemanyagkészleteket tóriummal keverve 100 megawatt villamos energia előállítására alkalmas, ami több mint 40 éven át elegendő lesz 250 000 háztartás ellátására.
A lap megjegyzi: az atomerőművek számára már nem használható kiégett fűtőrudak még mindig az eredeti energiájuk 90 százalékát őrzik. A Thorizon MSR technológiája lehetőséget biztosít arra, hogy ezt a fennmaradó energiát egy másik hasadási folyamaton keresztül kinyerjék.
A legtöbb ország uránt használ az atomerőműve üzemanyagaként, ami hatalmas mennyiségű radioaktív hulladék keletkezéséhez vezet. Ez az anyag, amely évezredekig veszélyes maradhat, jelentős környezeti és logisztikai dilemma elé állítja az emberiséget. A szakértők becslése szerint Európa jelenlegi nukleáris hulladékkészlete több mint négy évtizedig képes lenne arra, hogy energiával lássa el az egész kontinenst.
A hagyományos reaktorokkal ellentétben a sóolvadékos kialakítás biztosítja, hogy bármilyen meghibásodás esetén a só megszilárdul, amely így hatékonyan zárja magába a radioaktív anyagot, és minimalizálja a szivárgások vagy robbanások kockázatát.
A Thorizon tervének lényege egy cserélhető patronokból álló rendszer. Ezeket a hatalmas acélhengereket olvadt sóval, valamint hagyományos reaktorokból származó kiégett fűtőelemek és tórium – egy gyakori és biztonságosabban kezelhető radioaktív elem – kombinációjával töltik meg. Miután a patronban lévő radioaktív komponensek nagy része kimerült, a henger könnyen kicserélhető.
A Thorizon One-t 2030-ban kezdené el építeni a cég, és kezdetben az ipart szolgálná ki, a 100 MW pedig 50-300 MW között skálázható.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.
A több mint félmillió gépelt oldalnyi szöveg az Arcanum sajtóadatbázisában is megjelent.
Azt nem tudtuk meg, hogy ki, hol és mikor jelenti be az eredményt.
Hideg ételre lehet majd költeni az utalványt, pénzre nem váltható át.
A BKV belső vizsgálatot indított.
Hat kültéri medencét és az Ellipsumot is megnyitják a szezonra.
A létesítmény egyelőre arra vár, hogy újra kinyithassanak.