Senki nem érti, miért: van, ahol 30 év alatt négyszeresére nőtt a demenciások száma
Lehetséges magyarázatok vannak rá, de széles körben elfogadott tudományos bizonyíték még nem támasztja alá, mi okozhatja, hogy Kínában kilőtt a demenciás esetek száma – messze túlszárnyalva a globális adatokat is.
HVG
Világszerte nő a demenciával küzdő emberek száma, de Kínában egészen megdöbbentő, mennyire. Egy friss, a Plos One tudományos folyóiratban közzétett kutatás szerint ugyanis az országban az elmúlt három évtized során megnégyszereződött a demenciás esetek száma – írja a BGR.
1990-ben Kínában még 4 millió ismert eset volt, míg 2021-re ez a szám már 17 millióra kúszott. Ugyanezen időszak alatt a globális adatokban is jelentős volt a növekedés – 22-ről 57 millióra –, de a kínai érték kiugró.
A kutatók úgy vélik, az életkor lehet a kulcs: Kínában az 1950-es években „baby-bumm” volt, és az akkor született generáció most lépi át a 70 éves kort, ami már a demencia fokozott kockázatát hordozza magában. Ez az elöregedési hullám jelentősebb, mint a világban bárhol, de emellett az életmód is kulcsszerepet játszhat a dologban.
A dohányzás ugyanis szintén jelentős kockázatot jelent, márpedig Kínában a férfiak csaknem fele dohányzik (a nők esetében 2 százalék ez az érték), mindezt úgy, hogy a nyugat országokban fokozatosan visszaszorul ez a függőség.
Van egy módszer, amely akár 12 évvel előre jelzi, kialakulhat-e nálunk demencia. Az ehhez szükséges eszközök azonban aranyárban vannak, és hiányzik hozzájuk a speciális szakképzettség is, így egyelőre alig alkalmazza az orvostudomány. Nagy kérdés, hogy a szemmozgások fejlesztésével megelőzhetők-e a memóriaproblémák.
A dolognak ráadásul a fentiekkel nincs is vége: Kínában ugyanis a cukorbetegség és az elhízás is egyre gyakoribb, ami szintén fokozza a demencia kockázatát. Ez a trend orvosi, társadalmi és gazdasági szempontból is kihívást jelent Kína számára, mivel a demenciától szenvedő emberek ápolása igen költséges is.
Ugyan a szakemberek kezdik megérteni a kiváltó tényezőket, sok még a kérdőjel, és nincs tökéletesen egyértelmű válasz a demenciás esetek ilyen mértékű emelkedésére. Az országnak azonban ki kell találnia, hogyan kívánja kezelni ezt a problémát.
A kollagénpótlás óriási divat lett a fiatalságkultusz korszakában. Személyenként változhat, hogy ki mit vár e fehérjétől: valaki feszes bőrt és örök fiatalságot, más hajerősítő hatást vagy nyugalmat remél, de a legtöbben csak fájdalommentes mozgásra vágynak. Gyógyszerészt és ortopéd szakorvost kérdeztünk.
Fia közéleti szerepvállalásának egyengetése helyett inkább saját imázsa építésére használja Lázár János a közösségi oldalán megosztott, politikai tartalmú „családi” videókat.