Veszélyes, akár fegyverként is alkalmazható gombafajt csempésztek be Amerikába

Vádat emeltek az Egyesült Államokban két kínai állampolgár ellen azzal a gyanúval, hogy egy veszélyes, akár az agroterrorizmusban fegyverként is alkalmazható gombafajt csempésztek be az ország területére.

  • MTI MTI
Veszélyes, akár fegyverként is alkalmazható gombafajt csempésztek be Amerikába

A Fusarium graminearum nevű gombafaj mezőgazdasági terményeket – a búzát, a rozst, a kukoricát és a rizst – támadja meg, hányást és májkárosodást okozhat embereknél és állatoknál egyaránt, illetve a szaporodási folyamatokra is negatív hatással lehet. Azok a betegségek, amelyeket a gomba előidéz a mezőgazdasági terményekben, világszerte évente dollármilliárdos károkat okoznak. Az amerikai igazságügyi minisztérium tájékoztatása szerint a tudományos szakirodalom „a mezőgazdasági terrorizmus egy potenciális fegyvereként” tartja számon.

A mostani ügy egyik gyanúsítottja egy nő, aki a Michigani Egyetemen dolgozott. Barátja csempészte be a gombát Kínából az Egyesült Államokba, vallomása szerint abból a célból, hogy majd az amerikai egyetemen kutatásokat végezzenek vele. Összeesküvés, csempészet és a vízumszabályok megsértése címén emeltek ellenük vádat. Jerome Gorgon ügyész azt mondta, a legsúlyosabb nemzetbiztonsági aggályokat veti fel, amit a két kínai vádlott elkövetett.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

Gárdos Péter író-rendező: „A Kádár-rendszer kedélyes borzadály volt, a mostani pedig hideglelős borzalom”

Gárdos Péter író-rendező: „A Kádár-rendszer kedélyes borzadály volt, a mostani pedig hideglelős borzalom”

„Olyannyira rímelnek egymással az ifjúkori élményeim és a mai benyomásaim, hogy azt éreztem, ha 1971–1972-ről írok, akkor az olvasó talán ráismer, hogy ugyanez történik most, csak jóval nagyiparibb módszerekkel vernek át minket” – mondja a 77 éves, tíz éve még sikeres filmrendező, aki azóta pályát módosított. A Hamisítók című hatodik regénye az 1970-es évek kommunikációs trükkjeit és ügynökügyeit eleveníti fel.