Még az egykori magyar Pataki Ferenc fejszámoló művész is megemelhetné a kalapját egy 14 éves indiai fiú képessége előtt, aki gyorsabban végi el a matematikai műveleteket két nagy szám között, mint ahogyan azt egy átlagember beütné a kalkulátorába. Csak egyetlen példa: Aarvan Shukla körülbelül 30 másodperc alatt tud összeadni gondolatban 100 négyjegyű számot. Még ha valaki villámgyorsan gépel is, percekbe telhet csak e számok beírása a gépbe.
A fiú tavaly nyert először hivatalos elismerést, amikor felállította a leggyorsabb idő rekordját 50 ötjegyű szám gondolatban történő összeadásával, amit 25,19 másodperc alatt teljesített, azaz nagyjából fél másodpercenként hajtott végre egy számítást. Matematikai megoldási képességeinek tesztelésére a Guinness-rekordok csapata nemrégiben meghívta Dubajba. A csodagyerek felülmúlta a várakozásokat, 24 óra alatt hat rekordot is megdöntött, játszi könnyedséggel végzett bonyolult számításokat nagy számokon.
30,9 másodperc alatt száz négyjegyű számot, 1 perc 9,68 másodperc alatt kétszáz négyjegyű számot, 18,71 másodperc alatt ötven darab ötjegyű számot adott össze. Utóbbival saját korábbi, 25,19 másodperces rekordját döntötte meg. 5 perc 42 másodperc alatt osztott el gondolatban egy húszjegyű számot egy tízjegyűvel, két ötjegyű számot szorzott össze 51,69 másodperc alatt, és két nyolcjegyű számot 2 perc 35,41 másodperc alatt.

A Guinness Worlds Records csapata megkereste a fiú családját is, hogy az edzési rutinokról faggassa őket. Tény, hogy a fiúnak van egy különleges képessége (egy ilyen ember születik egymilliárdból), azonban nagyon keményen dolgozott és dolgozik azon, hogy ilyen magabiztossággal végezzen matematikai műveleteket. Hatévesen kezdte el gyakorolni a mentális matematikát, és nyolcszor nyert nemzetközi versenyeken. Naponta 5-6 órát gyakorol, készül a versenyekre, emellett jógázik is, ami segít neki abban, hogy nyugodt és koncentrált maradjon.
Aaryannak fogalma sincs arról, hogy mitől megy neki ilyen jól a mentális matematika. „Az ilyen számításokban sok minden egy pillanat alatt történik, ezért nem tudom megmondani, mi történik a fejemben, csak természetesen csinálom. Minden olyan gyors, hogy szinte nem is tudsz gondolkodni; csak el kell végezned a számításokat” – idézi Aaryan szavait a ZME Science.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.