Kína szerint mészárlás lehet abból, ha fegyvert kapnak a humanoid robotok

Etikai és jogi kérdéseket is felvet a gondolat, hogy humanoid robotokat küldjön egy hadsereg a harctérre. Kínai szakemberek szerint Asimov robotika törvényeit is felül kellene vizsgálni.

  • HVG HVG
Kína szerint mészárlás lehet abból, ha fegyvert kapnak a humanoid robotok

Sürgős etikai és jogi vizsgálatokat sürget a kínai hadsereg hivatalos lapja a humanoid robotok háborúban való jövőbeli bevetésével kapcsolatban – írja az Interesting Engineering. A lap szerint szabályozni kellene a bevetés feltételeit, és ki kell vizsgálni, hogy milyen jogi és erkölcsi következménye lehet annak, ha a robotok megjelennek a harctéren.

A People’s Liberation Army Daily című lapban megjelent cikk szerzői szerint bár a humanoid robotok alkalmazása valóban taktikai előnyökkel járhat, használatuk potenciálisan „válogatás nélküli gyilkosságokhoz és véletlen halálesetekhez” vezethet.

A szerzők rámutattak, hogy a militarizált humanoid robotok „egyértelműen megsértik” a robotika három törvényének elsőjét, amelyet Isaac Asimov amerikai sci-fi író alkotott meg a robotok viselkedésének szabályozására. Ez kimondja, hogy

a robotnak nem szabad kárt okoznia emberi lényben, vagy tétlenül tűrnie, hogy emberi lény bármilyen kárt szenvedjen.

A cikk szerzői szerint a technológiai fejlődés fényében Asimov törvényeit felül kell vizsgálni.

Ez nem a Black Mirror: fegyverrel felszerelt robotkutyákkal hadgyakorlatozott Kína

Egy közös hadgyakorlaton a fegyveres drónjaikat is bevetették.

A cikk a harctéri robotokkal szemben támasztott konkrét jogi elvárásokat is felvázolta: ilyen például a parancsok betartása, az emberi élet tiszteletben tartása és az erőszak alkalmazásának korlátozása. Emellett a robotoknak önállóan kell tudniuk felismerni és megelőzni a túlzott vagy jogellenes erőszakot. A beszámoló szerint a szakemberek úgy látják, hogy a humanoid robotok a felépítésüknek köszönhetően a jövőben olyan katonai feladatokat is el tudnak majd látni, amit a jelenleg alkalmazott autonóm rendszerek – például robotpilóták – nem.

A szerzők arra is felhívták a figyelmet, hogy a humanoid robotok a jövőben csak kiegészíthetik a katonai tevékenységeket, de nem fogják kiváltani az embert, mert a robot használatának korlátai messze túlmutatnak a képességein.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.