Oroszországban épp most készülnek kihúzni a szabad internet dugóját, az is büntetést kaphat, aki ukrán dalokra keres rá
A Pussy Riot mellett az Ukrajnát éltető dalokra történő kereséssel is bírságot kaphatnak hamarosan az oroszok, ha elfogadnak egy új törvénytervezetet.
HVG
Olyan törvényjavaslatot terjesztettek be csütörtökön az orosz törvényalkotók, mely betiltaná a „szélsőséges” tartalmak keresését és megnyitását is. Mármint, ezek csak orosz értelmezésben számítanának szélsőségesnek: mások mellett az Ukrajnát éltető dalok, valamint a Pussy Riot punk zenekar is tiltás hatálya alá esne általa.
Kritikusai szerint a törvény gyakorlatilag elfojtaná az internet szabadságát – ami Oroszországban már most sem túl rózsás. Az orosz hatóságok már most is több ezer, „szélsőséges tartalmak terjesztésével” vádolt weboldalt blokkolnak.
A legújabb javaslat azonban akár 5000 rubeles (körülbelül 22 000 forintos) büntetést is kilátásba helyez minden felhasználó számára, aki olyan dolgokra keres rá a weben, ami az orosz igazságügyi minisztérium megítélése szerint szélsőségesnek minősül.
A tiltólistán több mint 5000 elem található, köztük honlapok, politikai szlogenek, könyvek, művészi alkotások, valamint zenék. Nem túl meglepő módon az Ukrajnát éltető dalok is szerepelnek a listán, de ott vannak még a Pussy Riot blogbejegyzései, valamint a dinamit Wikipedia-oldalát sem érdemes böngészgetni csak úgy az AFP jelentése szerint.
Már eddig is 167 VPN-szolgáltatás volt betiltva Oroszországban, de most napvilágot látott egy új lista, mely már 200 fölé duzzaszthatja ezt a számot. Ezek között egy olyan protokoll is van, mely a Kínai Nagy Tűzfal megkerüléséről is ismert, így lassan tényleg minden, a cenzúrát megkerülni képes szolgáltatást blokkolhatnak.
Az egyelőre nem ismert, hogy a kormány is támogatja-e a javaslatot – egyelőre csak annyit közölt a Kreml, hogy „bővebb magyarázatta szorul” annak érdekében, hogy eloszlassa az emberek aggodalmait.
A hivatalos magyarázat szerint a törvény csak azokat érintené, akik „szándékosan” keresnek rá valamire, tehát ha valaki szembetalálja magát a Google keresőben egy „szélsőséges” tartalommal, de csak továbbgörget, azt elviekben nem szankcionálják.
Egyes törvényhozók azonban aggodalmuknak adtak hangot, mert úgy véli, hiányoznak a biztosítékok. Ráadásul a törvénytervezet betiltaná a VPN-szolgáltatások reklámozását, és szankcionálná a SIM-kártyák átruházását is – tehát nem lehetne eladni azokat.
Nagy feltűnést keltett és sok díjat elnyert A fehér várkastély című, Japánban, az Edo-korban játszódó társasjáték. Az alapötlete olyan, hogy elsőre nem is érti az ember, hogy lehet ezt kivitelezni, de az első játék után kiderül: A fehér várkastély rászolgált a sikerére.