Megbontja a szervezet védőpajzsát a parfüm

Egy nemzetközi kutatócsoport vizsgálata szerint a testápolók és parfümök olyan kémiai reakciót eredményezhetnek, amelynek hatására a szervezet természetes légszűrő funkciójának hatékonysága jelentős mértékben csökken.

  • HVG HVG
Megbontja a szervezet védőpajzsát a parfüm

Egy jól megválasztott parfüm feldobhatja az ember hangulatát, ám úgy tűnik, az illatszer használata nem teljesen veszélytelen. A Pennsylvaniai Állami Egyetem kutatói német és dán szakemberekkel kiegészülve arra a megállapításra jutottak, hogy az olyan testápolási szerek, mint például a parfüm és a testápoló megzavarhatják az úgynevezett emberi oxidációs mezőt. Ez az a kémiai védőpajzs, amely körülveszi a testet, és segít semlegesíteni a levegőben lévő káros anyagokat.

Ez a láthatatlan mező akkor alakul ki, amikor a bőrödből származó zsírok reakcióba lépnek a levegő ózonjával, amelyek így hidroxilgyököket hozna létre. Ezek az OH-molekulák egyfajta légszűrőként működnek, reakcióba lépve a levegőben lévő szennyező anyagokkal, mielőtt azok bejutnának a szervezetbe. Csakhogy amikor valaki testápolót vagy parfümöt használ, a felvitt anyag kibillentheti az érzékeny rendszer egyensúlyát. Az erről szóló tanulmány a Science Advances című tudományos lapban jelent meg.

A kutatók a vizsgálat során önkénteseket helyeztek el egy beltéri környezetben, majd megmérték a körülöttük lévő levegő kémiai összetételét. Amikor a résztvevők valamilyen illatosított anyagot vittek fel a bőrükre, a tudósok olyan kémiai vegyületeket észleltek, mint az etanol és a fenoxietanol, amelyek a bőrből párolgott ki. Ezek a vegyületek koncentrált felhőket képeztek az orr és a fej körül, a koncentrációjuk pedig jelentősen magasabb volt, mint a környező levegőben.

Hova jut és mit okozhat a testünkben a hitelkártyányi mikroműanyag, amit hetente belélegzünk?

Hetente egy hitelkártyányi mikroműanyag kerül a légzőrendszerünkbe – szembesítenek ausztrál kutatók egy ijesztő ténnyel. A Sydney-i Műszaki Egyetem szakemberei arra voltak kíváncsiak, hogy légútjaink mely részeibe jutnak el az ilyen anyagok, illetve hogy miként mozognak a felső légutakban különböző légzési körülmények között.

Ezután a csapat egy kevés ózont juttatott a helyiségbe, hogy beindítsa az oxidációs mező kialakulását. A mérések azt mutatták, hogy a testápolási termékek több mint 30 százalékkal csökkentették a hidroxilgyökök mennyiségét. Vagyis lényegében azok a termékek, amelyek miatt tisztának és felfrissültnek érzi magát az ember, csökkenthetik a szervezet légtisztító képességét.

A tanulmány ugyan nem mérte a hosszú távú egészségügyi hatásokat, a szakemberek azonban aggódnak a jelenség miatt. Az ilyen jellegű kémiai kölcsönhatások hatása az emberi szervezetre – különösen a légzési zónákban – nem ismert, viszont a zárt terekben különösen erős lehet.

Az eredmények alapján azt javasolják a szakemberek, hogy a kevesebb több elvét kövesse mindenki, amikor ilyen készítményeket használ.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.