szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

Nehéz elképzelni, hogy amivel telefonálni tudunk, azzal akár fizethetünk is, de létezik egy olyan technológia...

Nehéz elképzelni, hogy amivel telefonálni tudunk, azzal akár fizethetünk is, de létezik egy olyan technológia, amelynek a segítségével ez a gondolat már nem csak sci-fi filmekbe illő túlzás. Már Magyarországon sem az.

Az NFC (vagyis Near Field Communication - érintésen alapuló rádiófrekvenciás kommunikáció) nem ismeretlen fogalom a kommunikációs technológiákban jártas embereknek, már évek óta léteznek kísérleti és gyakorlati projektek ezen a területen. Ennek a rendszernek a lényege a biztonságos vezeték nélküli adatátvitel egy erre kiépített külső terminál és a közvetlen közelébe helyezett mobiltelefon között.

Okostelefonos fizetés Magyarországon?

2011 őszén alapították meg mobilszolgáltatók, pénzintézetek és kereskedelmi cégek a Mobiltárca Egyesületet, amelynek a célja, hogy az egységes mobil NFC-alapú technológiát és az erre épülő szolgáltatásokat Európában az elsők között vezessék be Magyarországon. Az Egyesület elkötelezett híve a készpénzkímélő innovatív megoldások elterjesztésének; felvállalva ezzel a lakosság és a lehetséges szerződő partnerek minél teljesebb körű edukációját, a gazdasági fejlődés előmozdítása érdekében a hazai pénzügyi kultúra fejlesztését – olvasható az egyesület közleményében.

Az NFC rendszere így elég vonzó a legtöbb vállalkozás számára, nagyobb fejlesztések segítségével egyébként a lakossági szolgáltatások terén is hozhat megújulást. Ha megfelelő biztonsági intézkedésekkel látják el, akkor a jövőben telefonunk lehet igazolvány is, vagy bármilyen más hivatali azonosító. Egyetlen mozdulattal lehetne vele közüzemi számlát kiegyenlíteni vagy akár szükséges adatokat megosztani vele hivatali személy kérésére. A lehetőségek tárháza végtelen, de először nyilván a kereskedelmi és szolgáltató piac használhatja ki az NFC technológiában rejlő lehetőségeket. A Mobiltárca Egyesület pont azzal a céllal jött létre, hogy a Near Field Communication technológiára alapuló fizetési megoldások, rendszerek és szolgáltatások hazai elterjedését segítse, az ezzel kapcsolatos szakmai irányelveket közös erővel lefektesse és felügyelje, valamint a technológia mögött lévő platform szabványosítására, a szakmai színvonal tartására összpontosítva vigye sikerre az új modellt.

De akkor mi a bökkenő?

A kérdés persze az, hogy hogyan tudják majd a lakossági ügyfelek használni a rendszert? A legtöbb telefon ugyanis még nem kész erre a feladatra (az év elején még csak a Nexus S és a Nokia C7-00 rendelkezett NFC chippel, de a tervek szerint 1-2 éven belül már majdnem minden telefonban benne lesz), ráadásul több vállalat a saját rendszerét szeretné érvényesíteni. Így könnyen olyan helyzet állhat elő, hogy bizonyos telefonok és mobilszolgáltatók csak a velük szerződött bankokkal, cégekkel biztosítják az NFC-felhasználást, és így nagy zűrzavar lehet az egyébként remek ötletből. 2011 tavaszán már voltak erre utaló jelek, hiszen a Google a MasterCarddal és a Citigrouppal szövetkezett, miközben a Verizon Wireless, az AT&T és a T-Mobile is saját fejlesztésekbe fogott, az Apple pedig csak óvatosan nyilatkozott arról, hogy mi az álláspontja az NFC-t illetően. Az pedig már csak hab a tortán, hogy egyelőre senki sem tud érdemi garanciát vállalni arra, hogy a rádiófrekvenciás kommunikáció teljesen biztonságos legyen, ne lehessen könnyen adatokat vagy pénzt lopni, és persze az is aggályos, hogy mindeközben a Google vagy éppen más szolgáltató valamennyi vásárlásunkról, telefonhasználatunkról, azonosításunkról azonnal értesül. Azt persze nem lehetne tudni, hogy ezeket az adatokat kik és hogyan használhatják fel (no nem mintha most nagyon védve lennének személyes adataink akár az Android, akár az iOS, akár a Facebook történeteket ismerve).

És ha nem akarok új telefont venni emiatt?

Bár jelenleg csak nagyon kevés készülék támogatja gyárilag az NFC-technológiát, vannak alternatív megoldások is. A telefonba gyártott chip helyett egy módosított SIM-kártya is képes lenne kezelni a megfelelő műveleteket (ezért az is lehet, hogy a mobilszolgáltatók karolják majd fel leghamarabb a modellt), de egyes pletykák szerint a microSD kártyák vagy akár a hátlapra ragasztott matricák segítségével is igénybe vehetjük majd a szolgáltatásokat.

A Near Field Communication tehát nagy lehetőség, amely alapjaiban változtathatja meg a jövőben fizetési és adatszolgáltatási szokásainkat, de addig még hosszú lesz az út, főleg a bizalom elnyeréséhez kell sok idő és tapasztalat. A magyar Mobiltárca Egyesület elindulása mindenesetre pozitív lépés, de tőlük is csak 2012 elején várhatunk majd érdemi információkat arról, pontosan merre is indul el a piac az NFC felhasználását illetően.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!