szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

Az iPad nagyszerű szórakoztató eszköz, nem csak felnőtteknek, hanem gyerekeknek is.

Az iPad nagyszerű szórakoztató eszköz, nem csak felnőtteknek, hanem gyerekeknek is. Aki mégis kicsit húzódozik a digitális játékoktól, vagy úgy gondolja, hogy azokkal nem megoldható a családi szórakozás, annak érdemes egy pillantást vetnie a Jumbo négy játékára. Az iPawn névre rákeresve az App Store-ban pillanatok alatt letölthetjük a Fishing Game (Horgász), Snakes & Ladders (Kígyók és létrák), Game of Goose (Gúnárok) és Air Hockey (Léghoki) játékokat. Ismerősek a nevek? Nem véletlen. Tulajdonképpen mind a négy játék régi és népszerű társasjáték, amelyeket évek óta megvásárolhatunk a legtöbb játékboltban. Az Jumbo-féle iPawn érdekessége viszont, hogy itt a boltba csak a figurákért, "horgászbotokért", léghoki eszközökért kell elsétálnunk, a játéktábla ugyanis maga az iPad, és az App Store-ból letöltött programok. Ennek megfelelően itt nem egy papír vagy műanyag darabról van csak szó, a játéktábla szinte él, abszolút interaktív. A halak úszkálnak a virtuális vízben, a Gúnárok látványos animációk kíséretében jelzik, hogy a kiemelt mezőkre lépve mit kell tennünk, a léghoki pedig nagyobb koncentrációt igényel, mintha valódi asztalon játszanánk.

A klasszikus játékok tehát új életre kelnek a kijelzőn, amitől adott esetben sokkal szórakoztatóbbak, ráadásul a játékszabályok elolvasásával sem igazán kell bajlódnunk, rövid próbálkozás után az alapok egyértelműek, az extra szabályok betartására pedig úgyis figyelmeztet maga a játék. Például a Gúnárokban ha olyan helyre lépünk, ahonnan előre száguldhatunk néhány mezőt, akkor ezt a felröppenő ludak csapata mellett még az adott mező villogása is jelzi, hasonlóképpen azt is látványosan tudatja a "tábla", ha kimaradunk egy dobásból. Igaz is, dobókocka sem kell, az is virtuális, a Léghoki esetében pedig elfelejthetjük a papírt, amire jegyzetelni kellene az állást, hiszen minden leolvasható a tábláról. Igaz, így csalni se lehet észrevétlenül… :) A Jéghoki esetében bónuszokat és levonást is kaphatunk, ami kicsit izgalmasabbá teszi a dolgokat.
Mivel ezek játékok, teszteltük őket gyerkőcök segítségével is (hivatalosan 4 éves kortól ajánlott mind a négy változat). Ezek alapján a Léghoki osztatlan sikert aratott minden korosztálynál, a Gúnárok lefoglalta az egész családot, a Kígyók és létrák pedig vegyes fogadtatásra talált, de ez valószínűleg annak köszönhető, hogy elsőre ott a játéktér kicsit "szűkösre" és zavarosra sikerült. Mindenesetre aki szereti ezt a játékot amúgy, annak valószínűleg a digitális változat is bejön majd.

A horgász játék szintén osztatlan sikert aratott, bár az iPad tulajok arcán előfordulhat némi sápadtság, mert a négy játék hozzávalói közül ez az egyetlen, amelynek a kijelzővel érintkező részére nem került puha anyag. Kissé félelmetes, amikor az ember a műanyag horgászbottal partra húzza a kifogott halat, legalábbis a kijelzőt féltők számára (a gyerekek amúgy is hajlamosak kicsit erősebben "bedobni a csalit"). Ettől függetlenül a tesztkészüléken nem maradt nyoma a horgászatnak.
A többi játéknál a bábuk talpát puha anyag fedi, így nem valószínű, hogy egy keményebb Jéghoki csata során karcolódjon a képernyő, a Gúnároknál pedig eleve csak leteszi az ember a bábut az adott mezőkre. Kétségtelen, hogy szórakoztató mindegyik játék.

Ahogy az elején már írtuk, a virtuális játéktérként funkcionáló alkalmazásokat teljesen ingyen szerezhetjük be az App Store-ból (használható részben ujjal is, de úgy nem akkora poén a dolog).
A kiegészítőket 2 590 forintért vásárolhatjuk meg például a Jatekbolt.hu webáruházban (ebben, ha úgy vesszük, benne van a szoftver ára is). Nem nagy dolgok, de a Jumbónál azért odafigyeltek rá, hogy már a csomagolás is minőségi legyen, és a figurák, horgászbotok kidolgozására, anyagára sem lehet panasz. Mindegyik dobozon találunk egy QR kódot, amelynek segítségével megnézhetjük egy-egy rövidke videót is az adott játékról, még vásárlás előtt, mondjuk a mobil vagy táblagép segítségével (ezeket mi most belinkeljük ide, szóval a cikk elolvasásra után is nyugodtan végignézhetők).

A Jumbo ötlete remek, a minőségre sem lehet panasz, de mondjuk a Gúnárok játék esetleg más címmel és választható táblákkal (vagyis több társasjátékkal egy programon belül) sokkal nagyobb értéket képviselne. A műanyag bábuknak úgyis mindegy, milyen szabályok alapján pakolgatjuk őket a kijelzőn. Az alkalmazásokat illetően még lehetne hova fejlődni, hiszen az iPadben azért ennél jóval több lehetőség van. De az ötlet remek, és reméljük, dolgoznak még hasonlókon a játékgyártóknál.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!