szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

Ha valaki esetleg félreértette volna a címet, nem, még nem az Apple saját "okostévéjéről" van szó (amely egyébként...

Ha valaki esetleg félreértette volna a címet, nem, még nem az Apple saját "okostévéjéről" van szó (amely egyébként valószínűleg gőzerővel készül), hanem a már régóta piacon lévő Apple TV kiegészítő éppen aktuális változatáról. Egy apró, gyakorlatilag a tenyerünkben elférő kis készülékről, amely olyan, mint egy feketére mázolt, jócskán összetöpörödött Mac Mini, csak az OS X helyett ezen iOS fut. Mivel múlt év vége óta itthon is hivatalosan kapható, gondoltuk megnézzük, mire is jó a gyakorlatban.

Remek megoldás, Apple korlátokkal
Az Apple TV nagyjából hozza, amit a cégtől megszoktunk: egyszerű használat, ízléses kivitel, megbízhatóság és korlátozások. Utóbbiakon persze jailbreakkel túl lehet lendülni, de mi most inkább arra voltunk kíváncsiak, mire is jó az Apple TV, alapból, hókuszpókusz nélkül.

A kis készülék legegyszerűbben HDMI kábellel csatlakoztatható a tévéhez, s nagyon kábelezni ezen felül nem is kell, csak az áramforrásra van szüksége. Az Apple TV lényege a hálózati csatlakozás, amihez kapunk LAN csatlakozót, de sok esetben praktikusabb, ha inkább wifin keresztül kapcsolódunk az otthoni hálózathoz (nem kell kábelezni például két szoba között). Ha a tévével összekötöttük, kap áramot és beállítottuk a wifi elérést, minden másról automatikusan gondoskodik. Illetve még egy dolog: be kell állítanunk egy Apple fiókot is, ami ugyebár az iPhone, iPad felhasználóknak valószínűleg már adott. Akinek nincs, ingyen létrehozhat egyet.

Kétségtelen, hogy az Apple TV leginkább akkor használható ki, ha már van egy iOS eszközünk (iPad/iPhone) vagy Macünk is. Ezekkel ugyanis fájdalommentesen, pár mozdulattal összelőhető a készülék, így például a telefonnal készült fotók, videók, vagy a felmásolt anyagok gond nélkül lejátszhatók a tévé képernyőjén az Apple TV-n keresztül. Sőt, a legutóbbi frissítés óta elérhető vele a Photo Stream szolgáltatás is, így az iPhone-nal készült, vagy a számítógépről az iCloudba töltött képek simán elérhetők, miután bejelentkeztünk az Apple ID fiókunkba. Emellett az AirPlayt támogató játékok igazi konzolos élményt adnak (ilyenkor a játékteret a képernyőn látjuk, a mobil vagy táblagép kijelzőjén pedig többnyire a menü illetve az irányítószervek láthatók). Van még mit csiszolni a dolgon (sok játék akadozik néha), de azért élvezetes. Ugyancsak az AirPlaynek köszönhetően akár iOS eszközünk menüjét és alkalmazásait is nézhetjük a tévé kijelzőjén az Apple TV közvetítésével (így az AirPlayt nem támogató játékokkal is játszhatunk). De ugyanígy egy Macről is indíthatunk lejátszás AirPlayen keresztül a tévére, és az iTunes-ban tárolt videók, klipek is gond nélkül áttehetők a tévé képernyőjére. A dolog egyébként úgy is működik, hogy az Apple TV-ről érjük el a PC vagy Mac iTunes-ának tartalmait (csak be kell kapcsolnunk a Home Sharing opciót), beleértve a videókat, zenéket, lejátszási listákat egyaránt.

Youtube, Vimeo, Flickr stb. elérés közvetlenül a készülékről

A sokszálú összekapcsolódási lehetőség mellett azért az Apple TV közvetlenül is képes online tartalmakhoz hozzáférni: nézhetünk filmelőzeteseket, Youtube és Vimeo videókat, WSJ Live adásokat, Flickr fotókat stb. Lejátszhatók az iTunes-ban is elérhető Podcastok, internetes rádiók is. És persze kölcsönözhetünk is filmeket az iTunes Store-ból, közvetlenül az Apple TV-n.
Bár a készülék alapból nem tud lejátszani DivX, MKV stb. formátumokat, az AirPlay szolgáltatás segítségével az iPadről vagy az iPhone-ról több alkalmazás segítségével is lejátszhatunk filmeket (például Air Video). Az így kapott stream persze nem feltétlenül kifogástalan minőségű, de nézhető.

A Remote alkalmazással még kényelmesebben irányíthatjuk

A készülékhez adott Apple Remote távirányítóval minden funkciót kényelmesen elérünk, talán csak a szövegbevitel macerás kicsit, de megszokható. Viszont iPhone/iPad tulajdonosok letölthetik a Remote alkalmazást, amelynek segítségével távirányítóvá alakítható az iOS eszköz, így kényelmesen navigálhatunk az Apple TV menüjében, ráadásul a szövegbevitel is rögtön egyszerűbb így, az iOS saját billentyűzetét használva az érintőképernyőn.

Az Apple TV ára jelenleg 32 ezer forint körül van. Szerintünk elsősorban azoknak jó választás, akiknél eleve megtalálható otthon valamilyen Apple számítógép vagy iOS eszköz (nekik viszont nagyon). Egyéb esetekben érdemesebb valamilyen másik médialejátszóban gondolkodni (Popcorn sorozat stb.).

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!