szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

Az első PPC-s Mac Miniken még igencsak érezni lehetett, hogy az Apple belépő kategóriának szánja ezeket a gépeket.

Az első PPC-s Mac Miniken még igencsak érezni lehetett, hogy az Apple belépő kategóriának szánja ezeket a gépeket. Nem csak olcsóbbak, de érezhetően gyengébbek is voltak az aktuális Apple kínálathoz képest. Ettől függetlenül arra, hogy megtegyük első lépéseinket az OS X világában, több mint elég volt már egy első generációs Mac Mini is.

Az aktuális modelleket viszont majdnem feltornászhatjuk teljesítményben egy iMac vagy MacBook Pro szintjére (a "majdnem" azért fontos), igaz, ebben az esetben már 300 ezer forint fölé megyünk valamivel (mondjuk négymagos Core i7 processzor és 8 GB RAM esetén), de még így is elmaradunk a többi Apple konfiguráció árától.
A nálunk járt Mac Mini egy 2,5 Ghz-es, kétmagos Core i5 processzorral és 4 GB RAM memóriával szerelt darab volt. 500 GB-os merevlemezzel és AMD Radeon HD 6630M videovezérlővel. A gépen alapból az OS X Lion futott, vagyis a legújabb rendszerrel használhattuk a legkisebb Macet.

Az új Mini immár Thunderbolt csatlakozással is rendelkezik, így extraként csatlakoztattunk hozzá egy 27”-os Apple Thunderbolt monitort is. Utóbbi mondjuk nem éppen az olcsó kategória képviselője, nem valószínű, hogy aki bevásárol a legolcsóbb Macből, vesz mellé egy 300 ezer forintos monitort, még akkor sem, ha az Apple Thunderboltos képernyője azért tartalmaz egy sereg extrát is az áráért: beépített FaceTime HD webkamera, kiváló minőségű (persze nem hifi) beépített hangszórók, három USB port, egy FireWire port, egy Ethernet port és persze a Thunderbolt port, amire aztán további eszközöket köthetünk a későbbiekben. A monitor képe gyönyörű, a 2560x1440 pixeles felbontáson pedig már nem nagyon van alkalmazás, amivel nem férünk el. Ezt a monstrumot kötöttük hát a Mac Minihez, ám az apró alumínium dobozba zárt számítógép gond nélkül megküzdött a hatalmas felbontással, minden helyzetben.

Ez főleg játékok esetében volt érdekes: a Mini ugyanis problémák nélkül vitte például a World of Warcraft aktuális verzióját, teljes felbontásban és “Good“ grafikai beállításokkal. Ilyenre azért a korábbi változatok nem nagyon voltak képesek (azt viszont fontos tudni, hogy a legkisebb Mac Mini változatban csak Intel HD Graphics 3000 vezérlőt találunk, amivel valószínűleg ugyanezt nem lehet reprodukálni). Az AMD Radeon HD 6630 viszont meglepően jól vizsgázott, pedig ez sem a csúcs, és ma már a 256 MB videomemória sem számít soknak. Ugyancsak jó tudni, hogy a 2560x1600 képpontos maximális felbontást csak Thunderbolt monitorokkal hozza a készülék, HDMI esetében 1920x1200 a maximum.

Az 500 GB-os (5400 rpm-es) merevlemez otthonra vagy a legtöbb munkahelyi felhasználásra is bőven megteszi, de ha nagyon akarunk, tehetünk bele plusz merevlemezt is (a szerver változatban - mert ilyen is van - például két darab 7200 rpm-es merevlemez található). A beszerelési lehetőség egyébként annak köszönhető. hogy nincs optikai meghajtó a Miniben. Így aki DVD-t szeretne írni vagy olvasi, kénytelen lesz beszerezni egy külsőt. Tapasztalatból mondjuk, hogy így 2011 táján már simán megvan az ember nélküle, de aki ragaszkodik hozzá, 10 ezer forint körül már talál megbízható USB-s változatot (a többség működik Machez kötve is, nincs szükség különleges darabra). A Lion esetleges újratelepítéséhez mindenestre nem kell.
Természetesen van 802.11n-es wifi, Bluetooth 4.0, LAN csatlakozás. HDMI és Thunderbolt csatlakozók, négy darab USB 2.0 és egy FireWire 800 csatlakozás, audio be- és kimenet, sőt, SDXC kártyaolvasó is. A dobozban kapunk egy HDMI-DVI adaptert is.

Mire képes?
Kezdjük azzal, mire nem: nem lesz például belőle olyan munkaállomás, amin teljes estés 3D animációs filmeket renderelük, vagy RED kamerás felvételeket vágunk. Minden bizonnyal egy nagyobb hangstúdiónak sem előnyös választás.
Ezzel szemben irodai munkára, multimédiára (full HD filmeket is nyugodtan nézhetünk rajta) és internetre több, mint elég, de mi ennél gonoszabbak vagyunk, így bevetettük rajta a Final Cut Pro X-et is, és azt kell mondanunk, a HD filmek vágása sem okoz vele gondot (pedig az FCPX mániákus háttérben renderelése azért leköti a gépeket). Egy esküvői videókat készítő kis stúdiónak akár meg is teszi. Ugyanígy könnyedén vitte az Apperture szoftvert is, így fotósoknak is jó választás lehet, és speciel a Cheetah 3D is gond nélkül működött rajta, így egyszerűbb 3D-s tervezéshez, vagy grafikai munkákhoz, webfejlesztéshez is megteszi. Sőt, arra is viszonylag olcsó megoldás, ha belépnénk az iOS fejlesztők világába. Játékra is megteszi, persze annak figyelembe vételével, hogy nem egy gamer masina, szóval full részletességet nem lehet elvárni tőle a legújabb FPS-ekkel (itt most maces verziókra gondolunk, natív Windowst nem tettünk a Minire, de várhatóan azzal is megállja a helyét ez az állításunk). Az mindenesetre nem nagyon törte le a gépet, amikor a teljes felbontásban - "Good" beállításokkal - futó WOW-ról készítettünk 720p-s videókat (a maces változat saját videorögzítő funkcióját használtuk).

Ha valaki az áttérés elején még ragaszkodna egy-két windowsos alkalmazásához, a Parallels Desktop 7 segítségével virtuálisan futtathatja ezeket is. Kipróbáltuk: a Minit nem nagyon hatja meg, ha háttérben hagyjuk a windowsos programokat és közben dolgozunk néhány maces alkalmazással is.
A kis gépnek egyébként meglepően nagy hangja van, amikor beindul a hűtés, bár ez viszonylag ritkán fordul elő (játékoknál, vagy több rendszerigényes alkalmazás párhuzamos használatánál, renderelésnél stb.). Átlagos használat közben nem jellemző.

A Mac Mini persze nem nevezhető olcsó számítógépnek, de nyugodtan mondhatjuk továbbra is "olcsó" Macnek. Ha valaki komolyan gondolja a váltást a Windowsról, a Mac Mini tökéletes lehet, mint első Mac, sőt, évekig jó szolgálatot tehet. Az induló ár 180 ezer forint, ám ez a változat inkább irodai munkára, multimédiára (videók nézése, zenehallgatás), internetre való. Játékra nem előnyös.

A nálunk járt változat 240 ezer forint, ez a fentiekben vázolt dolgokra képes, szórakozásra, munkára, játékra egyaránt jó választás. Ha még hajlandók vagyunk a négy magos processzort, vagy legalább a 8 GB RAM bővítést is meglépni, évekig használható, “hűséges” géphez juthatunk, amit ráadásul szervizelni is olcsóbb és egyszerűbb, mint mondjuk egy iMacet. Persze a Mini továbbra is akkor éri meg igazán, ha van otthon megfelelő monitorunk, billentyűzetünk, egerünk, OS X kompatibilis webkameránk, mert ha még ezeket is venni kell, esetleg belecsúszunk az olcsóbb iMac árába...

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!