szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

Réges-régen, de nem egy messzi galaxisban már adtunk rengeteg hasznos tippet, mire lehet használni egy kiszuperált...

Réges-régen, de nem egy messzi galaxisban már adtunk rengeteg hasznos tippet, mire lehet használni egy kiszuperált PC-t vagy Macet (egészen meglepő dolgok is akadtak). Ezúttal egy konkrét szoftveres megoldással szolgálunk.

Ha ugyanis nem olyan gépről beszélünk, amelyiknek már egy videó lejátszása is feladja a leckét, akkor könnyedén üzembe állíthatjuk a család médiaközpontját. Ezen aztán tárolhatjuk filmjeinket, zenéinket, fotóinkat, s akár egy arra alkalmas nagy képernyős tévéhez, akár egy nagyobb méretű monitorhoz kötve is remek szórakoztató eszköz lehet. Ha még routerünk is van lakásban, akkor ráadásul az anyagok átmásolása is rendkívül egyszerű, hiszen LAN kapcsolaton, vagy vezeték nélküli wifi hálózaton keresztül is átdobhatjuk a gépre, amit éppen megnéznénk. Ha router nincs, akkor marad például a pendrájvos vagy külső merevlemezes átpakolás. Amennyiben a gép megvan, már csak egy valami kell: a megfelelő szoftver.

Nos, az XBMC segítségével pillanatok alatt all-in-one médiaközpont varázsolható PC-ből (Windows vagy Linux) és Macből egyaránt. A program telepítése minden rendszeren a hagyományos módon megoldható, nem kell hozzá semmiféle extra tudnivaló. Ha van internet kapcsolat a kiszuperált gépen, az pozitívum, mert akkor a különféle XBMC kiegészítőket és skineket akár a program saját felületén is letölthetjük és aktiválhatjuk.

Mac esetében a távirányító könnyen megoldható, régi modellek esetében általában kaptunk, újak esetében megvásárolható, de PC-hez sem ördöngösség pár ezer forintért beszerezni ilyet. A videókat, képeket, zenéket célszerű a rendszerek megfelelő alap mappáiban tárolni, de természetesen bármikor megadhatunk új forrásokat, akár külső merevlemezt, vagy hálózati meghajtót is. A program együttműködik az iTunes-szal is, így ha abban tároljuk a zenéinket, az sem jelent problémát.

Időjárás-jelentés olvasása az ágyból

Alapból időjárási adatokat, RSS feedeket is képes megjeleníteni a program a képernyőn, látványos tálalásban, s természetesen kényelmesen tallózhatjuk a filmeket, zenéket, fotókat is, mindezt a kanapán ülve, vagy eldőlve az ágyon. Emellett iszonyatos mennyiségű add-on tölthető le hozzá: távirányítóval vezérelhető böngésző, Gmail "kliens" a levelek lehívására és olvasására, Facebook, Picasa és Flickr kliensek, különféle online TV- és rádióadók, mozielőzetesek stb. Ezeket akár a készítők oldaláról is letölthetjük, de valójában ki sem kell lépnünk az XBMC-ből, mivel minden telepíthető és beállítható akár a távirányítóval is a program felületén. Igaz is, felület: naná, hogy skinezhető az egész, olyan külsőt aggatunk rá, amilyet csak szeretnénk!

Rengeteg kiegészítő tölthető le hozzá

A végeredmény tehát egy abszolút all-in-one médiaközpont, amely nagyon egyszerűen kezelhető, ráadásul magyar felülettel is használhatjuk! Mi egy közel 7 éves iMacből kreáltunk a segítségével tökéletes szórakoztató-központot, de ugyanígy egy régi Mac Mini egy nagyobb monitorral, vagy ha megfelelő csatlakozással ellátott tévénk van, akkor azzal, igazán tökéletes megoldást jelenthet (ezek csendes gépek, nem zavarnak be a zenehallgatásba, vagy a filmek nézésébe). S természetesen mindezt windowsos vagy akár linuxos PC-vel is ugyanígy meg lehet oldani (az XBMC-nek teljesen mindegy, milyen rendszeren kell teljesítenie). Az internet elérés (leginkább wifi kapcsolattal, hogy ne kelljen átkábelezni a szobát) és a távirányító beszerzése persze tovább emeli a dolog fényét, így azokat is érdemes hadrendbe állítani, hogy teljes legyen a kényelem.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!