szerző:
Zubor Tamás
Tetszett a cikk?

Emlékeznek még Berecz Jánosra, a Központi Bizottság pásztorképű titkárára? Arra az átkosbeli politikai komisszárra, aki képes volt rá, hogy a rendszerváltás után elhallgasson, bajuszt növesszen és vidéki földecskéjét kapálgassa a köz legnagyobb megelégedésére? Tehát emlékeznek Berecz Jánosra, aki két évvel ezelőtt megjelent könyvében az 56-os forradalom véres megtorlásáról azt bírta leírni, hogy "a történelmi események, sajnos, áldozatokat követelnek". Berecz János most újra tollat ragadott.

Berecz persze sanszosan nem önszántból húzódott vissza annak idején, még ha ezt is hangoztatta kevés nyilvános megnyilatkozásában. Egyszerűen kiszorították, gyenge volt megküzdeni az MSZMP-s apparatcsikokkal, a formálódó ellenzék lendületével, s nem bírta a lassanként a „fajtája” ellen forduló közhangulatot. A rendszerváltás után talpon maradt kommunista vezetők között szinte csak olyanokat találunk, akik tagjai voltak az utolsó állampárti, Németh-kormánynak. Aki ebbe nem fért bele, az vagy idejekorán belerúgott a széthulló pártba, például azzal, hogy népfelkelésnek mondta az addig reakciós ellenforradalomnak titulált 56-ot (Pozsgay Imre), vagy pedig a történelem fintoraként Magyarország első köztársasági elnöke lehetett (Szűrös Mátyás).

© Túry Gergely
Nos, Berecz inkább lelépett a közéletből, és most már biztosan mondhatjuk: jobban nem is dönthetett volna. Múlt pénteken Berecz „Keljfelj” János ugyanis nagyívű kiáltványt intézett a nemzethez, a politikai erőkhöz, melyben nemcsak, hogy aggódását fejezi ki e lángoktól ölelt kis ország sorsát illetően, hanem kompakt megoldásokat is kínál a problémák megoldására.

A szövegnek már a címe is telitalálat: Könyörgés. Könyörgöm – kezdi Jánosunk –, bár nem vagyok vallásos. Igaz, később a szövegben azt is leírja: „adná az Isten!”. Így nagybetűvel, ahogy a hívők szeretik, ami egy ilyen pápaválasztó korban legalábbis autentikus írásmód, még ha egy KB-titkártól röhejes is. De ki tudja, Jánosunk tán éppen nevettetni akart. Aztán a külhoni és hazai magyarság különféle viszonylatokban megmutatkozó megosztottságán dörög, mondván, „a gyűlölködés minden szinten és minden rétegben romboló”. Aztán beköpi, hogy mindezt csak szítja az ügynökvita meg a „családi vagyonok eredete utáni kutakodás”.

Mindennek pedig, Berecz János szerint, az a következménye, hogy „ellenségeink kinevetnek minket”, mert „megszűntünk veszélyes ellenfél lenni”. Felmerül, hogy a szerző vajon kit tarthat ellenségünknek? A két év múlva az unióba lépő románokat, a Nyugat által már évekkel ezelőtt befenyített, de lassan normalizálódó szerbeket, esetleg az új EU-tagok jelenlegi éllovasait, a szlovákokat? Berecz mindenesetre ellenségképet rajzolna, akivel szemben össze kell fognia a magyarságnak.

De vajon honnan húz most elő ellenségképet? Úgy tűnik, szerinte a legfőbb ellenség belül rág, s ez a „törpe párt”, vagyis az SZDSZ. Tehát van itt egy elnyomó kisebbség, ami rákényszeríti az akaratát többségre, többek között nemzetpolitikai kérdésekben, melyekhez ráadásul „nem is ért!” A két nagy, tisztességes szándékú (nem mi mondjuk, ő sugallja) párt pedig a liberálisok béklyójában vergődik. Aztán kerül még ellenség, a „nemzetközi gazdasági vállalkozók” képében. Ők kihasználják torzsalkodásainkat, a saját javukra fordítják a helyzetet. Igaz, leszögezi, hogy a „maguk módján igazuk van”, de mi azért „szégyellhetjük magunkat”.

A következőkben Berecz János nemzeti programot sürget, mely így már elég „átütő” ahhoz, hogy maga döntsön uniós támogatásairól, s nem pedig az EU szervei. És milyen igaza van, az EU már csak így működik. És hogy mindezt hogyan tudnánk elérni? Gondolták volna, hogy nemzeti megegyezéssel? Szerinte „félre kell tenni a személyi sérelmeket”, és ráébredni arra, hogy mindnyájan magyarok vagyunk. És tényleg, mindnyájan magyarok vagyunk, kivéve – János szerint – az SZDSZ-t, hiszen a törpepárt politikusaitól nem várható el, hogy tekintettel legyenek a nemzeti érdekekre.

Mindezek után Berecz János, az állampárt jótékony feledésbe merült funkcija feltalálja a spanyolviaszt, s elárulja a népnek, hogy mi a megoldás. „NAGYKOALÍCIÓ”, sürgeti a képtelen ötletet – így, csupa nagybetűvel. És igazából meg se lepődik az ember, mikor belegondol, hogy ki mondja ezt.

Egyrészt minden választás előtt felvetik a dolgot, ahogy azt is, hogy az SZDSZ összefekszik a Fidesszel. Hogy melyiknek van nagyobb realitása, azt most inkább hagyjuk, csak akkor lehet ezeket a felvetéseket helyén kezelni (a latolgató hülyének nézése nélkül), ha a politikai kabaré mentális környezetébe képzeljük. Másrészt pedig azért sem kell meglepődni, mert – ugyan kicsit rosszindulatú olvasatban – egy állampárti figurától nem is nagyon várhatunk mást, mint a pártpolitika ignorálásának és a két nagy párt közös rablógazdálkodásának sürgetését.

De ezúton emlékeztetnénk Berecz Jánost, hogy a korábbi rendszert (melynek éppen ő volt nagyhatalmú kiszolgálója) leváltó demokrácia lényege a pluralizmus, a szabad párt- és véleményválasztás, ahol a nép és nemzet üdve a vitákban és a különféle megoldási lehetőségek egymással való - még ha néhol kicsit „durvább hangnemű” – ütköztetésében rejtezik.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!