szerző:
Hirschler Richárd
Tetszett a cikk?

Az Orbán Viktor vagyongyarapodását vizsgáló bizottság előtt szerdán megjelent a névadó, hogy megbirkózzon három órányi kérdésözönnel. Eörsi Mátyás (SZDSZ) és Szabó Zoltán (MSZP) vitték a prímet, de míg Eörsivel mintha a brazil capoeirát, azaz a vad mozdulatokból álló, akrobatikus, egymást nem érintő lábtáncot járta volna a volt miniszterelnök, addig valóságos csűrdöngölős volt a Szabóval lefolytatott kérdezz-felelek.

Lévai Anikó és Orbán Viktor.
Házas- és nem üzlettársak
© orbanviktor.hu
Miközben Eörsi, ha csak félig tréfásan is, borozgatásra hívta Orbánt, Szabó még abban is belekötött, hogy Orbán hogy tudott eggyel több szobát kibrusztolni, amikor 1993-ban pesti önkormányzati lakásba költözött Szolnokról, két gyerekével és várandós feleségével.

Ez ugyan nem tartozik ide, de ügyvédi irodámat a Fidesz kormányzás idején verték szét – jegyezte meg Eörsi, amire Orbán kételkedésének adott hangot, és nem tért ki egy, a témát később megvitatandó borozgatás elől. Előzőleg Szabó Zoltán próbált kicsikarni valamilyen reagálást a volt miniszterelnöktől az Élet és Irodalomban (ÉS) megjelent dokumentumban leírtakról. Az ÉS a Tokaji borcsaták című cikksorozatában ismertette a Szárhegydűlő-Sárazsadány-Tokajhegyalja Kft. alapítóinak 2001. június 14-i „taggyűléséről” készült jutott „jegyzőkönyvet.” A kft. másodfokon pert nyert az ÉS ellen, azzal, hogy az alapítók - Lévai Anikó, Kékessy Dezső, Madarász László, Szász István Attila és Duda Attila – a hivatalban lévő Orbán Viktor kormányfő részvételével az adott időpontban nem tartottak taggyűlést, így arról nem készülhetett alakszerű jegyzőkönyv sem. A "nem-taggyűlés" résztvevői azonban az  ott elhangzottak valódiságát mindeddig nem támadták meg bírósági keresettel.

Orbán az orra alá dugott fénymásolatról közölte, hogy „ilyen papírt nem láttam, ilyen beszélgetésen nem vettem részt”. Szabó nem tágított: szóval a papír tartalma nem igaz?” „Soha nem vettem részt olyan megbeszélésen, ahol bármilyen cég üzleti ügyeiről lett volna szó” – mondta határozottan Orbán. Általam nem ismert dokumentumot nem minősítek – jelentette ki Orbán, de nem volt hajlandó belemenni a találgatásba, hogy akkor valaki az emlékeztető végére hamisította volna Duda Attila ügyvéd aláírását. Azt sem magyarázta meg, hogy ha egyszer a bemutatott dokumentumot nem látta, honnan tudja, hogy abban olyan állítások szerepelnek, amiket soha nem mondott.

Eörsi is azon akadt fenn, hogy Orbán miért nem perelte az ÉS-t, ha annak riportja őt rossz fényben tüntette fel. Csak kivételes esetben perelek, ezek pedig olyan, egyébként nem jelentős újságok, ahol érzem az ártó szándékot – volt a választ.  – Ön azonban egy korábbi, Friderikusznak adott tévé interjúban elismerte, hogy mondhatott olyat [a kft. egy beadott pályázata kapcsán], hogy „ne nyerjünk annyit, amennyit kértünk, ne mi kapjuk a legtöbbet” – így Eörsi. „Ha nem is ezekkel a szavakkal, de mondhattam valami hasonlót. Ugyanis elvem az, hogy a mindenkori miniszterelnök és felesége kevesebbet engedhet meg magának, mint amennyit a törvény lehetővé tesz. Ma is ezt az elvet vallom” – vágta ki magát Orbán. Eörsi lecsapott: Igen, akkor ez hogyan működik a gyakorlatban, hogyan fut végig az apparátuson? „Ön csak nem azt állítja, hogy államigazgatáson keresztül adtam utasítást konkrét ügyekben?”- kérdezett vissza Orbán. Eörsi megijedt: Ön most alig várja, hogy erre igent mondjak, hogy megvádoljam Önt jogszabálysértéssel, és akkor engem majd beperel, nem úgy mint az ÉS-t…

Orbán megerősítette: hivatali ideje alatt a törvényeket rigorózusan betartotta, szabálysértést nem követett el, ilyennel még senki sem vádolta. Megjegyzése arra vonatkozott, hogy kevesebb összegre pályázzanak, ne lépjenek fel új igényekkel. Eörsi ezt tudomásul vette, ám az emlékeztetőből egy másik, Orbánnak tulajdonított mondatot idézett: „Tokaj különlegesség, szent tehén, nehéz hozzányúlni, legfeljebb a ciklus elején.” – Ilyet sohasem mondtam – volt a válsz. Elvi álláspontom, hogy a Tokaj Kereskedőházat egyben kellett volna tartani, nem szabad kiszolgáltatni a privatizációnak. Hivatali időm alatt a Kereskedőház hiánytalanul egyben is maradt, nem úgy, mint a jelenlegi kormány alatt, amikor még a történelmi borkészleteket is eladták.

Szexizmus és csűrdöngölős (Oldaltörés)

© Vörös Szilárd
Orbán határozottan cáfolt más, az emlékeztetőben szerepelt, neki tulajdonított megjegyzéseket, és mint mondta, Kékessy Dezsővel üzleti kérdésekben szót soha nem váltott, így a Kincsem kastély megvásárlásáról sem beszéltek, azt sem tudja, hol van ez a kastély. Tehát az ÉS hazudott? - kérdezte Eörsi. Ne adjon a számba olyan mondatokat, amiket nem mondtam - válaszolta Orbán.
 
Ezután Eörsi hangja kissé megbicsaklott, rájött, hogy amire rá akart kérdezni, Lévai Anikó földvásárlása 1997-ben, a Horn kormány ideje alatt történt. Orbán nem hagyta ki a ziccert, ismertette föld- és ingatlanvásárlásaikat, amelyek egyébként vagyonnyilatkozataikban is szerepeltek. Eörsi ezt is tudomásul vette, majd Orbán „gyönyörű” felesége szőlőtelepítéseihez juttatott állami támogatások felöl érdeklődött. Orbán kikérte magának a „szexista” megjegyzést, amelyet Eörsi gyorsan vissza is vont. A támogatást egyébként is nem személyeknek, hanem tevékenységekre adják, Orbán ezzel magyarázta, hogy a felesége résztulajdonában lévő kft. az első támogatást a Horn-kormány idején kapta, a következőt ugyan az ő regnálása alatt, ám azt a Medgyessy-kormány hatalomra kerülése után folyósították.

Orbán határozottan cáfolta Eörsinek azt az információját is, hogy Szász István Attila Lévai Anikó strómanjaként vásárolt volna földeket. Finoman célzott arra, hogy a válófélben lévő Szász és felesége között sajnálatos, anyagi jellegű marakodás folyik, majd ismertette a Szásszal kötött legális földügyletek részleteit. Eörsi ezzel befejezte, ismét szólt a borozgatásról, amibe Orbán, közös liberális múlt emlékére való tekintettel, szemmel láthatóan bele is ment.

Jóval keményebbnek mutatkozott ezután Török Zsolt, Kovács Tibor és Szabó Zoltán. Hosszasan firtattak Orbán lakásügyleteit, hitelfelvételeinek körülményeit. Szabónak gyanús volt, hogy amikor kiszálltak a Tokajhegyalja Kft.-ből, ugyanannyiért adták el részüket, mint amennyit oda betettek korábban. Mi azt az életmódot választottuk, hogy pénzünket szőlőbe, gyümölcsösbe tesszük, ezek a befektetések csak hosszabb távon térülnek meg, célunk amúgy sem a gyors meggazdagodás – válaszolta Orbán. A szőlőültetéshez kapott állami támogatásokat az átmeneti veszteségek megfinanszírozásaként jellemezte.

Önök itt minden áron azt akarják bebizonyítani, hogy óriási vagyonra tettem szert de ez nem felel meg az igazságnak – 1991 óta folyamatosan közzétesszük vagyonnyilatkozatainkat, minden fillérrel el tudok számolni –  jelentette ki Orbán. Herényi Károly kérdésére egy dologban elismerte a felelősségét. „Amellett kellett volna kardoskodnom, hogy jogszabályban vagy etikai kódexben szabályozzák,  kormánytag, képviselő foglalkozhat-e mezőgazdasági tevékenységgel. Vagy tiltsák meg, vagy ha foglalkozhat, és kaphat állami támogatást, akkor legyen kötelező arról nyilvántartást vezetni, és azt nyilvánosságra hozni” – jelentette ki a pártelnök. A három órás meghallgatást - amelyet a Klubrádió végig élő adásban közvetített - végül is felfüggesztették, azzal, hogy esetleg szükség lesz a volt miniszterelnök újbóli meghallgatására.

Orbán meggyőzően érvelt és lényegében sikerült eloszlatnia a legtöbb vele szemben felmerült gyanúsítást, és szinte fillérre el tudott számolni  Gyurcsányhoz képest kicsinyke vagyonával. Ám az ominózus "jegyzőkönyvben" vagy, ha úgy tetszik, emlékeztetőben szerepelt, neki tulajdonított kompromittáló mondatok esetében csak az ügyes elhajlásokat díjazhattuk.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!