Újságíró esete a szóvivővel

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Vészesen közeledik augusztus 5-e, amikor Sólyom László, Magyarország új államfője elfoglalja hivatalát a Sándor palotában. Még emlékszünk 2000. augusztus 4-re, amikor 120 millió forintért volt ágyúdörgés, parádé, és szabadtéri koncert az előd, Mádl Ferenc beiktatása alkalmával. Vajon idén is hasonlóra számíthatunk? Ennek járt utána - vesztére - a HVG újságírója a kormányszóvivői irodánál.

Az idén nem lesz népünnepély
© Bánkuti András
Emberünk a  kormányszóvivői iroda munkatársától először kitérő választ kapott: „a kormánynak ebben az ügyben nincs kötelezettsége”. Majd, mint akik hosszú téli álomból ocsúdtak, az irodából visszahívták a kollegát. Elbizonytalanította őket, hogy az újságíró felidézte a Mádl beiktatáskor rendezett ceremóniát. „A Gyurcsány-kabinet mégiscsak tervez egy nagyobb szabású rendezvényt, felelős lesz érte a Külügy protokoll részlege” – hangzott a módosított felvilágosítás. A HVG újságírója, hűséges krónikása az eseményeknek, mindezt papírra vetette, a lap legújabb száma pedig leközölte a beszélgetést.

Ekkor következett be a dráma: a kormányszóvivői irodából felhívták az újságírót, hogy rosszindulatúan interpretálta az iroda segítőkészségét, az „elbizonytalanodás” szó használata övön aluli ütés volt, többet ne is jelentkezzen a kormányszóvivőknél, neki interjút vagy felvilágosítást ezentúl nem adnak.

Pedig a kollega ártatlan kérdésfeltevése egész lavinát indított meg: „Nem lesz népünnepély augusztus 5-én”- jelentette ki Sólyom munkatársa. Szerény külsőségek közepette, a Sándor palotán belül tartják meg az új államfő hivatalfoglalóját. A tervek szerint Mádl Ferenc búcsú beszédének és Sólyom beköszöntő szavainak hallgatósága csupán a kormánytagokra és a közjogi méltóságokra korlátozódik.

Mindez rendben is lenne, nem áll olyan jól az államkassza, hogy megengedhetné magának a 2000. évhez hasonló koronázási szertartás megrendezését. Érdekes lenne azért megtudni, mennyiben befolyásolta az események ilyetén fordulatát a kormány? Kollegánk ezt az információt már csak másodlagos forrásból tudja megszerezni. Példás büntetést kapott, majd megtanulja, hogy meddig mehet el, ha jóban akar lenni a kormányszóvivőkkel, és mivel jár, ha kétségbe vonja – ha csak közvetve is – tévedhetetlenségüket.