Oszkó Péter: „A kormánynak nincs érdemi gazdaságpolitikája"
A kormány legnagyobb hibája, hogy nincs kiforrott, érdemi és irányadó gazdaságpolitikája. Döntően kommunikációs és politikai szempontok szerint irányítják az országot, amit a közvélemény nagyvonalúan egyfajta különutas gazdaságpolitikának nevezett el – hangsúlyozta a hvg.hu-nak adott interjúban Oszkó Péter volt pénzügyminiszter.
hvg.hu: Az Orbán kormány mely gazdaságpolitikai intézkedéseit tartja a legkárosabbnak?
Oszkó Péter: A kormányzó párt szakértői testülete nem gondolta át a lehetőségeket, nem végeztek hosszú távú terveikre számításokat, s nem különösebben hasznosítják a korábbi hasonló tanulmányokat, például a Reformszövetségét sem. Alapos és részletes elemzések, következtetések helyett célok nélküli, improvizatív a gazdaságpolitika, amelyet az elkerülhetetlen intézkedések halogatása és a problémákkal való szembesülés hiánya jellemez. Intézkedéseiket, hogy mit miért csinálnak, érdemben nem tudják megindokolni.
Az eredeti kinyilatkoztatások arról szóltak, hogy ennek a „különutas” gazdaságpolitikának az lenne a célja, hogy erőteljesebben serkentse a gazdasági növekedést. Ám a jelenlegi kabinet intézkedéseihez képest a Bajnai-kormány adórendszer-átalakítása jóval nagyobb arányban segítette a foglalkoztatást, könnyítette a munkáltatók terhét és szorította le a munkaerőköltségeket. Ezzel szemben a különadók, a járulékemelések, illetve az adórendszer olyan átalakítása, amelynek kapcsán a kormány az emelkedő közterheket a munkáltatókra kényszerített béremeléssel próbálja kompenzálni, kifejezetten rontják a foglalkoztatási viszonyokat, a versenyképességet és így a növekedési kilátásokat. Amikor az Orbán-kormány bejelentette, hogy februárban, de legkésőbb márciusban jelentős költségvetési kiigazítást végez, lényegében beismerte, hogy az az állítás, miszerint nincs szükség megszorításokra, hanem majd a növekedés megold minden problémát, nem egészen egy év alatt megdőlt. Mindezek alapján nehéz egy olyan intézkedést megjelölni, amiről kijelenteném, hogy a legtöbb kárt okozza az országnak. Gazdaságpolitikai téren több intézkedésükkel nem értettem egyet: például a magánnyugdíjpénztárak államosításával, vagy azzal, hogy kiadáscsökkentés helyett átmeneti intézkedésekkel tartott a kormány látszategyensúlyt.
hvg.hu: Ha ön lenne a pénzügyminiszter, milyen három intézkedést hozna haladéktalanul? Milyen gazdaságpolitikai lépéseket hiányol?
O.P.: Lehet, naiv voltam, de én 2010 nyarára vártam az átfogó önkormányzati reformot, illetve már akkor el kellett volna kezdeni a közösségi közlekedés dinamikus átalakítását is. Olyan érdemi kormányzati intézkedésekre lett volna szükség, ami évtizedekkel előre viszi ezeknek az intézményrendszereknek a hatékony és takarékos gazdálkodását. Lényegében ezek mind elmaradtak, mert például az önkormányzati rendszerrel, vagy a közösségi közlekedéssel kapcsolatos kormányzati intézkedéseket sokkal inkább politikai szempontok vezérelték, a gazdasági tényezők teljesen háttérbe szorultak, gyakorlatilag hiányoztak. Ezen a két ponton biztos, hogy óriási plusz terheket visel a költségvetés. Nyilván lenne mit átalakítani az egészségügyi és oktatási rendszerben is, de itt elsősorban talán nem is megtakarítási célban kell gondolkodni, hanem a hatékonyság- és minőségnövelésben.
hvg.hu: Komolyan gondolja, hogy a korábbi kormány gazdaságpolitikájának folytatásával meg lehetett volna spórolni a különadókat és a magán-nyugdíjpénztári rendszer felszámolási kísérletét?
O.P.: Egyértelműen igen. A magánnyugdíjpénztárak államosításának például alig van pozitív hatása a költségvetésre, hiszen magának a vagyonnak az államosítását mint egyenlegjavító bevételt az Európai Unió várhatóan nem fogja elfogadni, miközben a növekvő járulékbevételeket és a csökkenő adósságból fakadó alacsonyabb kamatköltségeket lényegében felemészti az intézkedés által okozott hitelvesztés miatti többlet a kockázati felárakban. 2011-ben várhatóan enélkül is tartani kell a 3 százalékos hiányt, a későbbi években ez az intézkedés pedig kifejezetten rontani fogja az államháztartás egyensúlyát. Idén egyébként feltételezhetően emiatt történt a 250 milliárd forintos zárolás rögtön az év elején, de megmutatta azt is, hogy nincs rendben a 2011-es költségvetés egyenlege és 2010-ben sem ennek a segítségével tartotta a kormány a hiányt. Hozzá kell tennem, hogy bár széles tömegek nem érzékelik, az Orbán-kormány az egykulcsos adó bevezetésével olyan adócsökkentést hajtott végre, ami további óriási bevételkieséssel jár, az államháztartás jelenlegi fokozódó egyensúlyi problémáit tehát lényegében a kormány magának okozta. Az újdonsült kormányzati gazdaságpolitikának a vágyott növekedési hatások helyett eddig ez az egyetlen kézzelfogható eredménye.
A kiadásoldali szigorú gazdálkodás mellett és az intézményrendszer-beli reformok gyors elindításával, illetve folytatásával azt gondolom, a 2010-es, a 2011-es, de még a későbbi évek költségvetési egyenlegei is megfelelő szinten lettek volna tarthatók. Ugyancsak folytatható lett volna egy kiadáscsökkentésekkel párhuzamos és arányos adócsökkentési program, és elkerülhetőek lettek volna azok az intézkedések, melyek jelentősen rontják a növekedési kilátásokat.
hvg.hu: S nem kellett volna ehhez újabb IMF- és EU-kölcsönöket felvennie az országnak, növelve eladósodottságunkat?
O.P.: Egyáltalán nem. Egy dolgot azért tisztázzunk: a Bajnai-kormány hivatalba lépésétől, tehát 2009 nyarától a kormány nem hívott le újabb részletet a Nemzetközi Valutaalap (IMF) hitelcsomagjából. Sőt, ezt követően már olyan nemzetközi értékpapír-kibocsátásokkal jöttünk elő, ami gyakorlatilag visszavitte Magyarországot a piaci finanszírozáshoz. Úgy alakítottuk az együttműködést az IMF-el, hogy az ország lehetőleg több hitelt már ne vegyen fel, mert nem vetett volna ránk jó fényt.
Önmagában nem tartom problémának, hogy az Orbán-kormány nem alakított ki új csomagot a Valutaalappal és az Európai Unióval, sőt, megjegyzem, jól tette, viszont nem jól intézte ennek a folyamatát. A kormány először bejelentette, hogy újabb hitelcsomagot szeretne, majd amikor nem sikerült megegyezniük a Valutaalappal, akkor közölték, nem is akarnak semmiféle új csomagot, sőt, a meglévőnek a feltételeit sem kívánják teljesíteni. A kormánynak ez a pökhendi viselkedése sokba került az országnak kamatfelárakban és forintgyengülésben.
hvg.hu: Mit szól Orbán Viktor múlt héten tartott parlamenti beszédéhez, melyben többek között a következőt mondta: „A mostani kormánnyal nem fogják feltörölni a padlót, ahogy ezt az ügyefogyott és szerencsétlen elődeikkel tették,...az előző nyolc év kormányzása súlyos terheket rótt a lakosságra és az új kormányzatra is... ideje hogy mindenhol megértsék, vége annak a korszaknak, amikor Magyarország adathamisításokkal és hazugságokkal eljátszotta nemzetközi megbecsülését "?
O.P.: Bármennyire is korrekt és támogató volt a viszony köztem és a szocialista frakció között, az én pénzügyminiszterségemet megelőző időszak kormányzatáért nem tudok és nem is akarok felelősséget vállalni. Sőt, furcsa is lenne, ha hangzatos fordulatokkal védeném, mert mielőtt pénzügyminiszter lettem, erősen kritizáltam az akkori gazdaságpolitikát. A Reformszövetség tevékenysége és tanulmányai is lényegében arról szóltak, hogy mi mindent kéne másképp csinálni, kormányon pedig mi ezeket a terveket valósítottuk meg. Emellett azt kell mondanom, hogy a Bajnai-kormány egy évében nemzetközileg is igencsak megbecsült és messzemenően hiteles gazdaságpolitikát folytatott. Nem tudom, hogy a jelenlegi kabinet milyen értelmet lát a múltba történő visszamutogatásban, egyre többen várják és remélik, hogy megkezdődik az a kormányzati munka, ami nem mások érdemtelen pocskondiázásával, hanem végre saját eredményekkel igyekszik megbecsülést szerezni. Meggyőződésem, hogy ebből a mesterségesen gerjesztett vitából nem jött jól ki a kormány, sőt, jelentősen vesztett hitelességéből, belföldön is, de különösen a határainkon túl.
hvg.hu: Szemmel láthatóan önt is elő akarják venni a Sukoró-beruházás kapcsán. Mi volt az ön szerepe, számít-e hasonló támadásokra a további vizsgálatok folyamán?
O.P.: Nem tudom megítélni, hogy a jelenlegi kormány hogy méri fel a kommunikációs lehetőségeit és a politikai érdekeit. A személyem elleni értelmetlen támadásokból nem hiszem, hogy bármiféle hasznot kovácsolhatnak maguknak. Nevetségesnek tartom, hogy pont olyan ügyben támadnak, amelyben dokumentumokkal is igazolható, hogy éppen én voltam az, aki kemény kézzel kiköveteltem minden ponton az átláthatóságot, az ellenőrizhetőséget és a szabályosságot. Én támadtam meg jogilag a telekcsere-szerződést, és kemény összetűzéseket vállaltam a befektetőkkel azért, mert hangsúlyoztam: bár igaz, hogy a beruházás az ország érdekeit szolgálná, ettől függetlenül ugyanolyan fontos, hogy a külvilággal szemben fenntartsuk az ellenőrizhetőséget és átláthatóságot is. Ennek érdekében minden fronton vállaltam a konfliktust. Az ellenem irányuló támadás élő példája annak, hogy a valóságot milyen mértékben lehet manipulálni, torzítva bemutatni a nyilvánosságnak. De ettől függetlenül nem érzem magam különösebben megfélemlítve, mert minden lépésem, döntésem maximálisan védhető, ki kell, hogy állja mindenféle vizsgálat próbáját. Nyugodtan vizsgálódjanak, azt viszont nem fogom eltűrni, hogy úgy tüntessenek fel, mintha bármi törvénytelenséget elkövettem volna. Ezekkel az alantas politikai eszközökkel szemben meg kell védeni magam.
Nem tudom, hogy mi lehet a célja ezzel Budai Gyulának, de a közelmúltban az egyik rádióba voltunk közös beszélgetésre hivatalosak, ahová azonban csak én mentem el, így nem volt alkalmunk a történteket személyesen tisztázni. A személyemet ért támadásokat talán csak úgy tudom értelmezni, vettem a bátorságot ahhoz, hogy folyamatosan karakteres véleményt nyilvánítsak akár a blogomon, akár a médián keresztül a kormány működéséről és a gazdaságpolitikájáról. Ezzel pedig olyan szerepbe kerültem, amelyet sokan talán nem néztek jó szemmel.
hvg.hu: Miért?
O.P.: Mert meghallgatott és sok tekintetben közismert kritikusává váltam a kormánynak, egyes bloggerek pedig már egyszemélyes ellenzéknek tituláltak. Ez utóbbinak nem örültem, mert nem ambicionáltam az egyszemélyes ellenzéki szerepet, csupán azért sodródtam bele, mert a Fidesz kormányra kerülve ugyanazt a végletekig konfliktuskereső magatartást folytatta, amit előtte. Ellenzékben úgy töltöttek el nyolc évet, hogy gyakorlatilag minden energiájukat a politikai támadásokra fókuszálták, s valamiért ez a fajta lendület azóta sem hagyott alább. Ez pedig meglehetősen furcsa egy kormányon lévő politikai erőtől. Nem mások támadásával, hanem a kormányzással kellene foglalkozniuk. Ha méltatlan és méltánytalan módon támadnak, akkor megvédem magam a nyilvánosság előtt. Nekem politikai hasznom nem sok származott abból, hogy kormányzati munkát vállaltam a válság legmélyebb időszakában. Azzal a munkával legfeljebb szakmai tekintélyt tudtam megszerezni, amelyet viszont megvédek, bárki, bármilyen okból, bármilyen politikai haszonszerzés végett támadja is.
hvg.hu: Mit szól ahhoz, hogy blogbejegyzéseihez szinte minden alkalommal pozitív, támogató hozzászólásokat kap, sokan látnák önt és Bajnai Gordont 2014-ben kormányon?
O.P.: A hozzászólók bennünket egyfajta politikai alternatívaként kezdenek értelmezni, mert a jelenlegi kormány a konfliktuskereső kommunikációjával akaratunk ellenére visszarángatott a politikai szférába. Mindenkinek köszönöm a biztatást, minden levélnek és kommentnek nagyon örülök, de pillanatnyilag nincs bennem semmilyen politikai ambíció. Úgy érzem, amit a haza megkövetelt tőlem, azt megtettem, abban az időszakban, amikor lehetőségem volt rá. Engem a pozícióval járó hatalom, a kormányzati és politikai befolyás kérdése hidegen hagy. A jelenlegi munkámban örömet és értelmet találok. Kis, innovatív vállalkozások felfuttatásával foglalkozom, befektetőként ezzel értéket tudok teremteni. A hatalommal járó pozícióban is lehet fölöslegesen és értelmetlenül eltölteni az időt és kisebb feladatok elvégzésével is lehet értelmeset és hasznosat alkotni.
Tényleg semmilyen alapja nincs annak a spekulációnak, hogy Bajnai Gordonnal a 2014-es visszatérésünket készítenénk elő. A magyar demokratikus rendszer igen hangsúlyosan pártok közötti versengésben dől el, én pedig egyetlen párttal sem ápolok semmilyen viszonyt, és nem is tervezem a jövőben sem. Mindig figyeltem arra, hogy pártsemleges maradjak.
hvg.hu: Bajnai Gordon a közelmúltban megalapította a Haza és Haladás Alapítványt, melyben önnek jutott a felügyelőbizottság elnöki pozíció. Többek szerint ez a lépés is politikai ambíciókat vetít előre.
O.P.: Az alapítvány célja, hogy munkánkkal közpolitikai alternatívákat fogalmazzunk meg, átfogó stratégiai javaslatokat, megvalósíthatósági tanulmányokat készítsünk, amelyeket konferenciák, tanulmányok és szakmai-közéleti vitafórumok segítségével mutatunk be. Rosszul kialakult reflex a magyar közgondolkodásban, hogy aki ilyen témákkal foglalkozik, csak azért teszi, mert hatalmi ambíciói vannak. Az már eszükbe sem jut, hogy valaki ezt azért teszi, mert felelősséget érez az ország sorsának alakulását illetően. 2006-ban is, 2008-ban és 2009-ben is azért vettem részt különböző kutatási munkákban, tanulmányok készítésében, mert előrevetítették, hogy gazdaságpolitikai téren mi lenne a helyes kormányzati irány. Őszintén szólva, elfogulatlanabbul tud valaki ilyen témákkal foglalkozni akkor, ha nem saját hatalmi céljainak az érdekében teszi.
Fürjes Judit