szerző:
Hervé Ladsous
Tetszett a cikk?

Az ENSZ főtitkár-helyettesének írása a békefenntartó missziók jelenéről és jövőjéről.

Szeptember végén a világ több mint 50 vezetője vett részt azon a békefenntartásról szóló csúcstalálkozón, amelyre a 70. ENSZ Közgyűlés mellett került sor. A találkozó lehetőséget adott arra, hogy a résztvevők támogatást és hozzájárulásokat ajánljanak fel az ENSZ békefenntartó műveleteihez. Ez minden képzeletet felülmúlt, mivel a kormányok 40 000 katonát, több mint 40 helikoptert és repülőgépet, 29 mérnöki egységet, 32 rendőri egységet és 12 tábori kórházat ígértek.

Ez a történelmi jelentőségű támogatás nem egyik napról a másikra alakult ki, hanem az elmúlt évek folyamatos és következetes globális erőfeszítéseinek eredménye, amelynek során a tagállamok Ázsiától, Afrikán és Európán át az amerikai kontinensig mindenhol bevetették politikai súlyukat annak érdekében, hogy az ENSZ által jelzett kritikus hiányosságokat pótolják, és jobb képességeket alakítsanak ki. Amennyiben megvalósulnak ezek a felajánlások, akkor az ENSZ békefenntartó műveletei erősebbek és rugalmasabbak lesznek, így jobban segíthetik az általunk szolgált embereket és közösségeket.

Mitől van ez a hirtelen támogatás?

Az ENSZ békefenntartói tevékenysége mind kiterjedésében, mind mértékében egyenletesen növekedett a hidegháború vége óta. Jelenleg 16 békefenntartó missziót működtetünk négy kontinensen, ahol több mint 125 millió embert szolgálunk. Eközben a békefenntartók egyre inkább a fegyveres csoportok, a terrorista elemek célpontjává váltak. Csak Maliban 42 békefenntartót öltek meg és 126-ot sebesítettek meg 2013 júliusa óta. Manapság a kéksisakosok távoli és zord környezetekben szolgálnak, ahol minden nap asszimetrikus és komplex fenyegetésekkel kell szembenézniük, olyan helyeken, ahol nincs politikai stabilitás, fenntartandó béke pedig alig, viszont annál nagyobb számú lakosság szorul védelemre. Ugyan az erőszak és a konfliktusok jelentik az elsődleges fenyegetést a békefenntartók számára, bevetésük gyakran olyan komplex és veszélyes helyzetekbe küldi őket, amelyek különleges képességeket, modern felszerelést, fejlett technológiát és gyakorlott csapatokat kívánnak meg.

Az ilyen kihívást jelentő missziókban, mégis arra kérnek bennünket, hogy még többet tegyünk. A Biztonsági Tanácstól kapott mandátumaink egyre szélesebb körű és egyre összetettebb feladatok elvégzésére irányulnak. Békefenntartóink több mint 95 százaléka dolgozik olyan missziókban, amelyeknek a célja a civilek védelme. Dél-Szudánban 185 000 olyan belső menekültet védelmezünk bázisainkon, akik az erőszak miatt menekültek el. A Kongói Demokratikus Köztársaságban a békefenntartóink aktívan vesznek részt számos olyan erkölcstelen fegyveres csoport elleni harcban, amelyek falvakat fosztogattak, és civilek százait ölték meg az ország keleti részén. Sok minden forog kockán.

Miért van szükségünk támogatásra?

Egyszerűen nézve, az igazi kihívások, igazi képességeket kívánnak meg. Magas szinten képzett katonai, rendőri és civil személyzetre van szükség a megfelelő technológiai és légi támogatással, amely lehetővé teszi, hogy az ENSZ békefenntartó missziói hatékonyabbak és hatásosabbak legyenek. Ehhez a megközelítéshez kulcsfontosságú az új technológiák használata, amelyek segítségével hatékonyabban tudjuk felügyelni a tűzszüneteket, elősegíteni személyzetünk biztonságát, korai előrejelzést nyújtani és ezeknek köszönhetően jobban tudjuk védelmezni a civil lakosságot. De szükségünk van olyan elkötelezett békefenntartókra, akik a szakmaiság legmagasabb fokán állnak. Békefenntartónak lenni nem könnyű feladat.

Milyen irányba haladunk?

Az Amerikai Egyesült Államok elnöke Barack Obama azt mondta a csúcstalálkozón, hogy „a tagállamokkal való együttműködésünk gyakran a bátor ENSZ békefenntartókon múlott, akik hajlandóak voltak kockára tenni életüket a világ minden háború által sújtott szegletében”. Ban Ki-Mun ENSZ-főtitkár arra a megosztottságra figyelmeztetett, ami a békefenntartáshoz csapatokkal hozzájáruló országok, a Biztonsági Tanács és a nagyobb donorok között kialakulhat. Továbbá, régóta sürgetjük a tagállamokat, hogy érjenek el egy magasabb készültségi fokot annak érdekében, hogy ne akkor kezdődjön a felkészülés, amikor már szükség van a békefenntartókra. A tagállami felajánlásokat látható hozzájárulásokká kell alakítanunk, amelyek megfelelnek a terep szükségleteinek és követelményeinek.

Elkötelezettségünk nem áll meg a csúcstalálkozónál. Ebben a hónapban New Yorkban tartottam egy találkozót azokkal a tagállamokkal, amelyek támogatták a csúcstalálkozó döntéseinek áttekintését és annak kidolgozását, hogy miként hasznosíthatjuk a hozzájárulásokat és felajánlásokat. A csúcstalálkozó felajánlásait most nem tudjuk a jelenlegi misszióinkban felhasználni, viszont az elérhető hozzájárulásokból kialakított tartalék segít abban, hogy az ENSZ békefenntartó műveletei tervezhetőbbek legyenek, valamint ennek a kapacitásnak köszönhetően hatékonyan és gyorsan legyenek képesek reagálni a válságokra. Folytatjuk közös munkánkat a világ vezetőivel és országaival azért, hogy megfeleljünk a jövőbeli szükségleteknek, és hogy képességeinket erősítsük.

A békefenntartás erős egységet kíván meg és elkötelezettséget a gyors bevetés, reagálás, teljesítmény és elszámoltathatóság fejlesztése iránt. Ez a gerince azon erőfeszítéseinknek, amelyekkel hozzájárulunk a fenntartható békéhez és stabilitáshoz. A békefenntartás egy egyedülálló globális partnerség, ami csak erős politikai támogatással, valamint a csapatokat és rendőri egységeket biztosító országok elkötelezettségével lehet sikeres.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!