Libéria: a kormányellenes erők körbevették a fővárost

Tovább dúlnak a harcok Libériában, szerdán a kormányellenes erők már a főváros határainál csaptak össze a hadsereg alakulataival. Az ország elnöke, Charles Taylor a harcok folytatására buzdította híveit, miközben a lázadók már az ország közel kétharmadát uralják.

  • unknown unknown
Libéria: a kormányellenes erők körbevették a fővárost
Monrovia több kerületében kedden pánik tört ki a mintegy kétezer fős lázadó sereg közeledtével, egyre többen menekülnek el a fővárosból, és még többen húzódnak a városközpontba. Szerdán a város külső területeit rakétákkal és lövegekkel lőtték a lázadó csapatok.
Charles Taylor elnök szerdai rádióbeszédében kitartásra, a harcok folytatására szólította fel híveit. "A ti megmaradásotok az én megmaradásom, ha én túlélem, ti élitek túl" - fogalmazott az elnök, majd hozzátette: a szökéséről szóló pletykák nem igazak, nem hagyta el a várost, kitart embereivel.
A kormányellenes erők előrenyomulása megpecsételte az egy hete megkötött tűzszünet sorsát, a harcok azt sejtetik, hogy a több éve tartó polgárháború véres végkifejlet felé közeledik, ha városi harcokra kerül sor Monroviában.
Június 17-én tűzszüneti megállapodást írt alá a libériai kormány és két lázadó szervezet annak reményében, hogy a polgárháborús helyzetnek véget vetnek. A megállapodás értelmében Charles Taylor elnöknek harminc napon belül távoznia kell hivatalából. Taylor azonban pénteken visszatáncolt az egyezménytől, ragaszkodva ahhoz, hogy kitölthesse januárig tartó mandátumát, és a következő választásokon ismét indulhasson jelöltként.
Az Egyesült Libériaiak a Megbékélésért és a Demokráciáért (LURD) szervezet ezért az elnök megbuktatására katonai támadást indított. A lázadók alakulatai már ellenőrzésük alatt tartják az ország közel kétharmadát.
Charles Taylor a legerősebb libériai hadúrként 1989-ben katonai lázadással jutott hatalomra. Az azt követő hét évben kegyetlen polgárháború dúlt, amelyben több mint 200 ezer ember vesztette életét. Néhány évi béke után, 2000-ben ismét fellángoltak a harcok a kormánycsapatok és a lázadók között. (MTI)

Milyen hatása lehet az új, 3 százalékos kamatozású lakásvásárlási hitelnek?

Orbán Viktor bejelentése alapján 3 százalékos kamatozás mellett kaphatnak lakáscélú jelzáloghitelt azok, akik első ingatlanjukat vásárolnák meg. De mennyit nyerhetnek az érintettek az új kölcsön indulásával? Hogyan hathat az új támogatás a lakáspiacra? Milyen feltételei lehetnek? A Bankmonitor szakértői elemezték a bejelentést.