Tetszett a cikk?

A német kormány törvénytervezete értelmében a védelmi miniszter a jövőben - végső esetben - parancsot adhat eltérített repülőgép lelövésére, amennyiben a gépet terroristák fegyverként használják. Az ellenzék kontármunkának nevezte a törvénytervezetet, amelyet még a parlamentnek is jóvá kell hagynia.

A német kormány szerdai ülésén mind Peter Struck, a védelmi tárca vezetője, mind Otto Schily belügyminiszter a "végső eszközre" helyezte a hangsúlyt, amikor már minden egyéb intézkedés - a gép leszállásra kényszerítése, figyelmeztető lövések leadása - hatástalannak bizonyul, s nagyszámú emberélet forog veszélyben.
Mindkét miniszter reméli, hogy a végső eset nem következik be, s a miniszter nem kényszerül tűzparancs kiadására. A tervezet szerint az alkalmazott eszközöknek arányban kell állniuk a veszélyhelyzettel, ugyanakkor a tervezetbe nem került bele annak mérlegelése, hogy ilyen szükséghelyzetben hány emberéletet lehetne megmenteni, s mennyit kellene feláldozni.
A törvénytervezeten a kabinet azt követően kezdett el dolgozni, hogy januárban Frankfurt légterébe behatolt egy kisgép, amelynek zavart elméjű pilótája azzal fenyegetőzött, hogy nekihajt egy felhőkarcolónak. A Luftwaffe néhány gépe a levegőbe emelkedett, ám az incidens szerencsés véget ért: a gépeltérítő önként leszállt. A törvénytervezet megszületésében a frankfurti eseten kívül a 2001. szeptember 11-én New Yorkban és Washingtonban végrehajtott terrorista merényletek is szerepet játszottak.
Az ellenzék kontármunkának nevezte a törvénytervezetet, amelyet még a parlamentnek is jóvá kell hagynia. Struck korábban arról beszélt, hogy a tervezet nem felel meg teljesen az elképzeléseinek, s remélhetőleg a parlamenti eljárás folyamán módosítható. (MTI)
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!