szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Együttműködési megállapodást írt alá a spanyol kormány, a labdarúgó szövetség, a profiligák és a klubok a stadionokban eluralkodó rasszista megnyilvánulások visszaszorítására.

Az egyezség szerint a jövőben súlyos büntetésre számíthatnak azok, akik fajüldöző viselkedésükkel botrányt okoznak, a játékvezetők kirívó esetekben lefújhatják a mérkőzéseket, és a tettesek kézre kerítése érdekében bővül a videokamerás figyelőhálózat az arénákban. Az egyesületek arra kötelezték magukat, hogy szigorúan fellépnek az uszító szurkolók ellen, sőt, akár ki is
tiltják őket.
    
A megállapodás hátterében a lelátókon egyre markánsabban megjelenő idegengyűlölet áll Spanyolországban, amelynek fővárosa, Madrid, 2012-ben olimpiát szeretne rendezni.
   
A szkeptikusok nem tulajdonítanak nagy jelentőséget az összefogásnak, mondván: eddig minden rasszista hívek ellen meghozott ítélet messze elmaradt a kiszabható legsúlyosabb büntetéstől, azaz a 60 ezer eurós pénzbírságtól és az ötéves kitiltástól.
 
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Gazdaság

Kampány szépséghibával

Egyre több futballsztár csuklóján látható az antirasszista Stand Up Speak Up kampány fekete-fehér karperece. A stadionok huhogói elleni akciót a Nike karolta fel. Éppen az a cég, amely tucatnyi szervezet szerint felelős a fejlődő országokban embertelen munkafeltételekkel alkalmazott dolgozók sorsáért.

Itthon

Körkapcsolás: rasszizmus az európai futballpályákon

Az NB1. legutóbbi fordulójában az Újpest a Dunaferrt fogadta. A hazai szurkolók egy része pedig huhogással és rasszista rigmusokkal fogadta Thomas Sowunmit, a dunaújvárosiak fekete bőrű támadóját. Az európai futballhoz az újjáéledő rasszizmus tekintetében tehát már megkezdtük a felzárkózást. A két angol játékost, Emile Heskey-t és Ashley Cole-t Pozsonyban ért incidens óta a fajgyűlölet és a futball kapcsolata ismét téma -  külföldön.