szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Kreml összehívta az orosz popvilág elitjét, azt szeretné, hogy tétlenek maradjanak egy feltételezett bársonyos forradalom esetén - tárta fel a The Moscow Times csütörtöki számában.

A Splin zenekar gitárosa
A Nagy Testvér figyeli őket
© www.seva.ru
Vlagyiszlav Szurkov, az orosz elnöki adminisztráció helyettes vezetője nemrég egy moszkvai szállodában találkozott a popsztárokkal, köztük a trágár dalairól ismert Szergej Snurovval, a fásult tinilányok által bálványozott Zemfirával, a rocknagypapa Szergej Grebenscsikovval, a B2 és a Szplin együttes tagjaival, valamint a Csajf producerével - tudta meg az angol nyelvű moszkvai lap.
   
Szurkov azért hívta össze a találkozót, hogy elkerülje a Kijevben történteket, ahol sok popcsillag támogatta az ellenzéket, fellépve a városközpontban a narancsszínű forradalom idején. Nem kért semmi különöset, hanem csak azt mondta a muzsikusoknak, hogy a hatóságok segíteni akarnak problémáik megoldásában, és számítanak rá, hogy ha népfelkelésre kerül sor, legalábbis semlegesek maradnak - állítja az Afisa magazin.
   
Alekszandr Kusnyir PR-ügynök zenekritikus szerint a hatóságok két év óta szeliden flörtölnek a popzenészekkel. Így Grebenscsikov emlékérmet kapott 50. születésnapjára, Snurovot és Zemfirát pedig meghívták Chourchevelbe, az orosz elit felkapott francia síparadicsomába. Az elemző szerint a hatóságok tudják, hogy földindulás vagy választás esetén viszonylag olcsón elnyerhetik a kamaszkorúak lojalitását egy tucat rockvezér segítségével.
   
Mindamellett Alekszandr Taraszov szociológus szerint a Kremlnek nem kell attól tartania, hogy az orosz popsztárok show businesst űző derékhadát áthatja a forradalom szelleme. Szurkov meghívottjai már régen hitelüket vesztették a forradalmi rockrajongók szemében. Az igazi rockzenészek, így Alekszandr Nyepomnyjascsij vagy az Umka együttes protest songjai viszont sohasem hangozhatnak el az orosz rádióban és tévében, minden népszerűségük ellenére - jegyezte meg.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Kult

Pop, állam, satöbbi…

A könnyűzenei irányzat prominens szereplői levelet írtak a kulturális kormányzathoz, amelyben többek között azt tudakolják tőle: "minek tekinti a popzenét", illetve "tervezi-e, hogy státusát valamilyen módon pozitív irányba elmozdítsa?" A már a hivatalos publikálás előtt "kiszivárogtatott" levél apropóján felmerül a kérdés: támogassa-e az állam, illetve a kultúrafinanszírozás a jelenleg szigorúan piaci alapon működő popzenét vagy sem?