szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Bírósági ítélet nyomán megkezdték Berlinben azoknak a kereszteknek az elbontását, amelyet egy magánmúzeum állított fel az egykori Checkpoint Charlie átkelőnél, a hidegháború idején a berlini fal mentén agyonlőtt kelet-német menekülők emlékére.

© AP
Az emlékhely több mint ezer keresztjét kékoverálos munkások szerelik le, miután letakarták az áldozatok nevét megörökítő táblákat. A rendőrségi védelemmel zajló végrehajtást néhány száz tüntető figyeli a zuhogó esőben.

Tiltakozásul a bírósági végrehajtók által vezényelt kényszerintézkedés ellen, több egykori keletnémet fogoly előzőleg hozzáláncolta magát a keresztekhez.

Az október végén megnyitott emlékhelyet Alexandra Hildebrandt létesítette, aki a szomszédos telken férjével együtt magánmúzeumot működtet, gazdag dokumentációval illusztrálva, miként működött a Berlin városrészeit 1961-től 1989-ig elválasztó fal. Az emlékhely területét azonban csak egy évre bérelte, s a tulajdonos pénzügyi intézet, a Bank-Aktiengesellschaft Hamm (BAG) december végén háromhónapos határidővel felmondta a szerződést.

Hildebrandt egyébként mintegy 200 méter hosszan ismét felhúzatta a berlini falat, amely sokak sajnálatára mára már szinte teljesen eltűnt a városképből.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Sok német szeretné, ha még állna a berlini fal

A Németország nyugati területein élők 24, a keletiek 12 százaléka szeretné, ha még állna a berlini fal, amely a hidegháború éveiben kettéválasztotta a várost - állítja egy felmérés.

Hét nap

BERLINI EMLÉKEZÉS

Kedden Berlinben felavatták a második világháború során meggyilkolt zsidók emlékművét (képünkön).