szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az új tervezet, amelyet vasárnap este nyújtottak be, magábanfoglalja valamennyi fél módosító javaslatát az első kínai tervezethez képest - közölte Christopher Hill amerikai főtárgyaló, az amerikai küldöttség vezetője.

Hill hozzátette, részleteket nem árul el, de úgy ítéli meg, hogy a folyamat meglehetősen jól halad előre. A politikus szerint a küldöttek hétfőn találkoznak, hogy megvitassák az új javaslatot.

A tervezet egyebek között előirányozza az Észak-Koreával való gazdasági együttműködés fejlesztését is. A két Korea, az Egyesült Államok, Kína, Oroszország és Japán részvételével folyó tárgyalások célja, hogy rávegyék Phenjant, hagyjon fel atomfegyverkezési programjával.

A vasárnapi megbeszélések fő témája az volt, a többi kormány milyen lépésekkel viszonozza, ha Észak-Korea lemond atomfegyverkezési programjáról. A dél-koreai küldöttség tájékoztatása szerint Phenjan biztonsági garanciákat és segítséget kért Washingtontól még atomprogramja felszámolása előtt, míg az Egyesült Államok előbb a program beszüntetését szeretné látni. Phenjan ragaszkodik békés célú atomenergia-programja folytatásához, amit Washington amiatt kifogásol, nehogy ennek az ürügyén
Észak-Korea atomfegyvert állítson elő.

Christopher Hill szerint nem várható, hogy a tárgyalások negyedik fordulója hétfőn befejeződik. A közös nyilatkozat tervezetének részleteit nem tették közzé, de japán sajtóértesülések szerint felszólítja a dokumentum Észak-Koreát, vessen véget atomfegyver-programjának, valamint minden olyan más programnak, amellyel atomfegyver állítható elő. A szöveg előirányozza azt is, hogy az Egyesült Államok és Japán rendezze kapcsolatait Észak-Koreával - írta a tárgyaláshoz közel álló forrásokra hivatkozva a Kyodo japán hírügynökség. Japán elégedetlen a tervezettel, mivel az nem említi meg az Észak-Korea által elrabolt japán állampolgárokat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Észak-Korea békeszerződést kíván aláírni az USÁ-val

Észak-Korea az 1953-ban véget ért koreai háború végén aláírt fegyverszüneti megállapodást felváltó békeszerződést kíván aláírni az Egyesült Államokkal - közölte pénteken a phenjani külügyminisztérium szóvivője, aki szerint a békeszerződés révén megoldható lenne a Koreai-félsziget atomfegyver-mentesítése.

MTI Világ

Észak-Korea: rizsért reaktort?

Észak-Korea elfogadta, hogy a hatoldalú tárgyalások hónap végén esedékes újrakezdődő fordulóján válaszol arra az amerikai javaslatra, amely szerint nukleáris leszerelés fejében segélyben részesülne.

MTI Világ

Füvet esznek Észak-Koreában

Elfogytak a kormányzat és a segélyügynökségek élelmiszerkészletei Észak-Koreában, ami arra készteti a lakosságot, hogy erdei termést és füvet gyűjtsön - közölte az ENSZ Világélelmezési Programjának (WFP) ázsiai szóvivője.

MTI Világ

Kétoldalú amerikai-észak-koreai egyeztetés Pekingben

Egy és negyed óráig tartó, kétoldalú amerikai-észak-koreai egyeztetést tartottak hétfőn a kínai fővárosban, Pekingben, egy nappal az észak-koreai atomprogramról szóló hathatalmi tárgyalássorozat újabb fordulója előtt.

eurohirek.hu Világ

EU-segély Észak-Koreának

Az Európai Bizottság 10,715 millió eurós segélyt szavazott meg a Koreai Népi Demokratikus Köztársaság (Észak-Korea) egészségügyének támogatására. Az adomány eljuttatását a bizottság humanitárius segélyekkel foglakozó részlege, az ECHO végzi majd, az akció felelőse Louis Michel biztos.

MTI Világ

Észak-Korea kész aláírni az atomsorompó-egyezményt

Észak-Korea a phenjani rádió szerint kész csatlakozni az atomsorompó-egyezményhez, ha sikerül megoldani a jelenlegi nukleáris vitát. Az észak-koreai külügyminiszter az atomfegyverkezés leállításának feltételéül szabta az egész Koreai-félsziget atomfegyver-mentesítését.