szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Japán soha többet ne kezdjen háborút – fejezte óhaját ki Akihito japán császár hétfőn Tokióban, abból az alkalomból, hogy Japán 60 évvel ezelőtt döntött amellett: feltétel nélkül leteszi a fegyvert az Egyesült Államok előtt, és ezzel a II. világháború a csendes-óceáni hadszíntéren is befejeződött.

Japán hadifoglyok 1945-ben. Fejet hajtottak
Az uralkodó a tokiói császári palota mellett lévő Budokan csarnokban mintegy 7 ezer alattvalója előtt jelentette ki, hogy reméli: a háború pusztítása soha többet nem ismétlődik meg. "Minden japánnal együtt siratom mindazokat, akik a csatamezőn estek el és akik a háború borzalmában vesztették életüket" - fűzte hozzá a császár.

Akihito beszéde előtt nem sokkal Koidzumi Dzsunicsiro japán miniszterelnök bocsánatot kért a szigetország II. világháborús ázsiai gyarmatosításáért és hódításaiért, megígérve, hogy Tokió soha nem feledi el a háború "szörnyű tanulságait".

Koidzumi Japán II. világháborús vereségének 60. évfordulóján, Tokióban nyilvánosságra hozott közleményében követte meg a szigetország szomszédjait.

A japán kormányfő, aki idén már másodszor kért bocsánatot a felkelő nap országának hadserege által okozott fájdalmakért, a közleményben hangsúlyozta: mélyen elgondolkodtatja és szívből jövő fájdalommal tölti el az a szenvedés, amelyet Japán okozott a II. világháború alatt a térségben.

Koidzumi áprilisban az ázsiai országok jakartai csúcsértekezletén már szintén bocsánatot kért az ázsiai országoktól, remélve, hogy ezzel sikerül lecsillapítania az akkori Kínában zajló japánellenes megmozdulások hevét. A tiltakozó akciókat az váltotta ki, hogy Japánban olyan történelem tankönyvet hagytak jóvá, amely enyhébb színben igyekezett feltüntetni a japán hadsereg világháborús kegyetlenkedéseit.

Japán II. világháborús vereségének évfordulójáról hétfőn Tokióban, illetve több ázsiai országban is megemlékeznek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Hét nap

VITATOTT JAPÁN ÜNNEP

A japán parlament a múlt héten olyan törvényt fogadott el, amelynek értelmében ismét a néhai Hirohito császárra...

Hét nap

JAPÁN-KÍNAI FESZÜLTSÉG

A tokiói legfelsőbb bíróság elutasította tíz kínai állampolgár beadványát, amelyben a japán katonák által a második...

MTI Világ

Japán ezer katonát vezényel Indonéziába

Japán ezer katonát küld Indonéziába, hogy segítséget nyújtson a december 26-i szökőár által sújtott lakosságnak - erősítette meg szombaton Ono Josinori, Japán nemzetvédelmi minisztere.

MTI Világ

Kína megtéríti a japánellenes tüntetések kárát

Kína beleegyezett abba, hogy kártérítést fizet Japánnak az áprilisi japánellenes kínai tüntetések során megrongált javakért. A japán kormánytisztviselő "nagy előrelépésnek" minősítette a megállapodást.

Világ

Meghiúsult a kínai–japán csúcs

Kínai részről lemondták Vu Ji kínai miniszterelnök-helyettes és Koidzumi Dzsunicsiro japán kormányfő hétfőre tervezett találkozóját.

MTI Világ

A kínaiak már Hanoiban tüntettek Japán ellen

Mintegy ötven Vietnamban élő kínai tüntetett vasárnap Japán hanoi nagykövetsége előtt, Japán-ellenes jelszavakat skandálva és a japánok távozását követelve a délkelet-ázsiai országból.

MTI Világ

Budapest támogatja Japán BT-tagságát

Magyarország támogatja, hogy Japán az ENSZ Biztonsági Tanácsának állandó tagjává váljon. Arról azonban a későbbi események fényében hoz végleges döntést, hogy társelőterjesztőként álljon-e a Japán, illetve Németország, India és Brazília állandó BT-tagságát szorgalmazó beadvány mellé.