szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Ausztria az osztrák döntőbírósági ítéletnek megfelelően átadja Gustav Klimt öt festményét az örökösöknek, akiktől a kormányzat anyagi lehetőségeinek korlátozott volta miatt nem tudja megvásárolni azokat - mondta az osztrák kulturális miniszter.

Elisabeth Gehrer oktatási, tudományügyi és kulturális kérdésekkel megbízott miniszter jelentette be a kormány álláspontját azt követően, hogy az osztrák döntőbíróság a nap folyamán hivatalosan ismertette a képek sorsával kapcsolatos döntését. A bírói testület szerint vissza kell szolgáltatni a festményeket az örökösöknek, és Ausztriának nincs elővásárlási joga.

A per
A képek visszaszolgáltatása érdekében hat évvel ezelőtt indított pert Ferdinand Bloch-Bauer egykori osztrák iparmágnás családja. A festményeket a nácik "sajátították ki" hatalomra jutásuk után, és Gustav Klimt 5 festménye a Belvedere Osztrák Galéria tulajdonába került. Az iparmágnás felesége ugyanis 1923-ban kelt végrendeletében meghagyta, hogy a képek osztrák múzeumi tulajdonba kerüljenek, ha a férje is meghal. Ferdinand Bloch-Bauer zsidó iparmágnást azonban megfosztották vagyonától a nácik, és a Svájcba menekült férfi vagyontárgyai közül a festményeket még az életében eltulajdonították, és eladták egy osztrák múzeumnak. Az iparmágnás a felesége végrendeletében foglaltak ellenére viszont úgy rendelkezett, hogy örököseire hagyja a festményeket.
A képek megvásárlására egyszerűen nincs pénz, hiszen a sajtóból úgy értesült, hogy csak az egyik kép értéke 70 és 120 millió euró között lehet. Már 70 millió euró is kiürítené az összes osztrák állami múzeum egyéves költségvetését - nyilatkozta a miniszter asszony.

Ausztriában senki sem vitatja, hogy vissza kell adni a festményeket az örökösöknek, jóllehet "egyfajta nemzeti kulturális gyász" körvonalazódik ebben az ügyben az osztrák tömegtájékoztatás által festett képen. A sajtóban megszólaltatott politikusok, kulturális szakemberek és egyszerű képtárlátogatók is sajnálattal nyilatkoztak arról, hogy Ausztria nemzeti kincsnek számító értéktől válik meg.

Ugyanakkor minden megszólaltatott korrektnek és igazságosnak nevezte a döntőbíróság ítéletét. A képtár igazgatója bejelentette, hogy legalább két hétig még kiállításon lehet megtekinteni a festményeket, és már a hét végén hatalmas látogatói tömegre számítanak. A képek átadásának dátumáról Elisabeth Gehrernek kell döntenie.

A döntőbíróság ítélete szerint a képeket - Adele Bloch-Bauer I-es és II-es portréja, Az almafa, Bükkfaerdő, Házak az attersee-i Unterachban - az örökösöket képviselő Maria Altmann-nak kell átadni. Az Egyesült államokban élő 88 esztendős hölgy állítólag kész lenne arra, hogy valamilyen formában - ha ideiglenesen is, de - Ausztriában maradjanak a művek, illetve egy-két festmény. Az osztrák kulturális miniszter is annak a reményének adott hangot, hogy szponzorok és kulturális szervezetek bevonásával találnak majd valamilyen megoldást.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Magyar Rádió Online Világ

Új módszer a hamis festmények kiszűrésére

A Hampshire-i Dartmouth College három matematikusa olyan algoritmust fejlesztett ki, amely az ecsetvonás elemzésén keresztül képes bizonyítani egy festmény valódiságát.

MTI Kult

Mindeddig ismeretlen Munch-festményt találtak

A brémai műcsarnokban, amely a figuratív művészetek fontos múzeuma, egy Edvard Munch-festmény restaurálása közben a festékréteg alatt másik, újabb képre bukkantak.

MTI Tech

Megtalálták Európa legrégebbi festményét

Az olaszországi Fumanéban, Veronától 15 kilométerre felfedeztek egy barlangot, amelyben már 32 ezer évvel ezelőtt is éltek és festményeken ábrázolták életüket az emberek.

MTI Gazdaság

Sokat hozhatnak a harmincasok festményei

A grafikák és akvarellek alulértékeltek a hazai műtárgypiacon, így ezek hosszú távú befektetésnek jók, míg a kvalitásos olajfestmények ára változatlanul folyamatosan emelkedik az aukciókon.